Od 1. do 10. května se v Moravském divadle, Divadle hudby, Uměleckém centru Univerzity Palackého a na nádvoří Tereziánské zbrojnice představí mimo jiné čerstvý držitel Ceny Alfreda Radoka herec Martin Finger či Dejvické divadlo s inscenací Hamlet, oceněnou ve výroční anketě Divadelních novin. "Olomoucký festival je jedním z mála tematizovaných v České republice. Leitmotiv tu vždy platí za dramaturgické vodítko. Tentokrát zní ústřední motto Člověk mezi lidmi a je celkem zajímavé, že většina titulů v hlavním programu je pojmenována podle ústředního hrdiny," upozornil ředitel přehlídky Petr Nerušil.

Vstupenky na jednotlivá představení se začaly prodávat na začátku dubna a velmi rychle jich ubývá. Největší zájem je o inscenaci Shakespearova Hamleta s Jaroslavem Pleslem a Jiřím Langmajerem v hlavních rolích. Ředitel festivalu pak láká především na víkendová dopolední představení 5. a 6. května. "Prešovské Divadlo Alexandra Duchnoviča zde uvede výbornou adaptaci Čechovova Strýčka Váni. V kontextu současného slovenského divadla jde o výjimečný soubor, herecky mimořádně disponovaný. Příjemným překvapením je pak pro mě Sloní muž v podání brněnského HaDivadla. Skvěle tu funguje mladý herecký soubor, navíc je zajímavé, že titulní roli ztvárnila žena," vyzdvihl Nerušil.

Po dlouhé době bude v Olomouci hostovat Národní divadlo moravskoslezské (tentokrát s inscenací Moličre) a diváci by si neměli nechat ujít ani Světanápravce v podání Divadla komedie. Podle Nerušila jde o zatím nejlépe zpracovaný text slavného dramatika Thomase Bernharda.