„Myšlenka festivalu vznikla v našem občanském sdružení Spolu, kdy nás tehdy oslovil někdo z města, že by bylo dobré udělat aktivitu pro lidi se zdravotním postižením a nabídnout ji tehdy ústavům sociální péče, dnes domovům pro osoby se zdravotním postižením,“ zavzpomínala koordinátorka akce Hana Nepejchalová.

„Šlo o to, připravit víkendovou akci, která by byla příjemná, kde by se lidé něco dozvěděli, něco naučili a dostali se z ústavního prostředí. A také kde by se zároveň mohla veřejnost setkat s lidmi se zdravotním postižením,“ uvedla.

Slavnostní zahájení festivalu se tak uskuteční zítra, v 19.45 v olo­mouckém kinu Metropol. „Je připravený komponovaný pořad Slunce a planety hvězdárny Prostějov. Na zahajovacím večeru vystoupí i tanečník roku 2006 Adam z Alyashca crew,“ pokračovala Nepejchalová.

V sobotu pak na návštěvníky čekají už od devíti hodin ráno tradiční dílny, které budou pro návštěvníky připraveny v prostorách Domu dětí a mládeže v Olomouci (DDM) a jeho blízkém okolí. „Pro návštěvníky budou připraveny výtvarné, divadelní, taneční nebo svíčkářské dílny. Také malování po těle a máme domluvenou i návštěvu pekárny. Od 20 hodin se pak koná taneční večer v sále DDM taneční večer,“ vyjmenovala možnosti koordinátorka.

V neděli se pak mohou příchozí zúčastnit některé z exkurzí, jako je ta k olomouckým hasičům, mohou si prohlédnout skanzen v Příkazích, podívat se pod ruce mistru kovářovi ve Velkém Týnci nebo navštívit ZOO na Svatém Kopečku.

Každoročně festival navštíví kolem tří stovek lidí. Někteří zájemci se organizátorům ozývají už v lednu s dotazem, zda se festival koná.

„Máme sto dvaadvacet přihlášených účastníků, šestašedesát dobrovolníků a pak sem chodí lidé z široké veřejnosti. Každý rok však přijede někdo nový. Lidé se tak mění, ale z druhé strany je dobré, když máte pevnou základnu lidí, kterým důvěřujete, vědí, do čeho jdou a svoji zkušenost pak předávají dál,“ doplnila Hana Nepejchalová.

Na akci, která stojí okolo dvě stě padesáti tisíc korun, letos organizátoři dostali peníze od Ministerstva kultury, jednání s Olomouckým krajem ještě nejsou ukončena.