Od dnešního večera do čtvrtka bude kino promítat ve zhruba stominutových blocích a to vždy dvakrát denně. Skoro polovina filmových děl je české produkce, ale dojde i na zahraniční, a to nejen ze Slovenska, ale například také z Rakouska, Německa, Itálie nebo USA.

Nová kategorie cestopisný film


Festival je soutěžní a putovní. Mezi těmi, které objíždějí různá česká, moravská a slezská města, je jedním z největších. Celkem se v naší zemi zastaví v devatenácti městech. Filmaři soupeří v kategoriích dobrodružný a extrémní sportovní film, horolezecký a horský film, dobrodružné vodní sportovní filmy a nově i v atraktivní skupině cestopisný film.

Do přehlídky pořadatelé zařadili i deset nesoutěžních filmů. Ty budou uvedeny ve všech místech, kde se (MFOF) zastaví. Letošní ročník hostí filmy z deseti států světa. Olomoučtí návštěvníci ale nebudou mít příležitost vidět všechny z nich. Z celkové nabídky šedesáti filmů, které se budou ucházet o ceny, jich v Olomouci bude několik chybět.

Nesoutěžní klasiky dokumentu


Zmíněné snímky promítané mimo soutěž jsou nejlepší filmy z loňských let nebo perly ve svém žánru, jakými jsou například dva filmy od mistra dokumentu Jana Špáty Okamžik radosti a Svítí Slunce? Jsou to černobílé filmy z šedesátých let s horolezeckou tematikou.

Pomoc postiženým dětem


Zahájení mezinárodní akce bude dnes ve 20 hodin. Ještě předtím ale budou uvedeny cestopis Cuba Libre a Na nádech z kategorie dobrodružných vodních sportů.

Ceny za vítězné snímky budou předány 8. prosince v Praze, a tím bude také festival oficiálně ukončen. Všichni vítězové obdrží věcné ceny v celkové výši asi tři sta tisíc korun. Letošní odhady návštěvnosti hovoří o třech desítkách tisícovek diváků.

Festival podporuje benefiční projekt EMIL, určený handicapovaným dětem v České republice. Na benefici přispěje každý, kdo si zakoupí katalog festivalu v hodnotě deseti korun. Jednotlivé vstupné stojí 50, permanentka 180 korun.

Promítačka se poprvé rozběhne dnes o půl šesté.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika