Ve čtvrtek ve 14 hodin dojde v kavárně Café '87 k její slavnostní prezentaci. Publikaci s množstvím barevných reprodukcí a černobílých fotografií představí samotný autor Vojtěch Lahoda.

„Emil Filla byl bezpochyby příliš velkou a složitou osobností, než aby mu naše kulturní veřejnost mohla dostatečně porozumět, teoreticky se s jeho odkazem vyrovnat a ještě s ním udržet souvislý dialog. V posledních letech je zde však nová potřeba a schopnost se k Fillovu dílu vracet v monografických studiích,“ uvedl kurátor výstavy Tomáš Vlček z Národní galerie v Praze.

Přes šedesát děl zapůjčily pro potřeby expozice Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, některé obrazy pak pocházejí ze soukromých sbírek a z malířovy pozůstalosti. Největší část zabírá kubistický oddíl, tedy tvorba z let 1911 – 1921, kdy českého malíře významně ovlivnil Pablo Picasso.

Přestože obrazy rodáka z Chropyně na Hané patří v aukčních síních mezi nejvyhledávanější a jeho dílo se stalo předmětem řady studií, je aktuální výstava v Olomouci Fillovou vůbec první retrospektivou. Potrvá do 13. dubna.