„Po několika letech, kdy byla sezona doplněna i o netradiční projekty, se dramaturgie letošních koncertů vrací ke klasice. Drtivá část skladeb, kterou letos uvádíme, jsou ty, které posluchači chtějí slyšet, období klasicismu, romantismu," sdělil ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil.

Podotkl, že právě Antonín Dvořák, Wolfgang Amadeus Mozart nebo třeba Felix Mendelssohn-Bartholdy jsou ti, co posluchači nejvíce žádají. „Jsme tady proto, abychom vyhověli publiku a hráli pro něj. Na druhou stranu je to ale vzhledem k soudobé hudbě trošku krok zpátky. Kdo jiný by ji měl hrát než my," doplnil šéfdirigent Petr Vronský.

Výjimečný koncert

Zahajovací koncert se uskuteční už ve čtvrtek 22. září a bude výjimečný. Na programu je písňový cyklus Letní noci H. Berlioze, ve druhé části zazní Fantastická symfonie téhož autora. A právě druhá půlka večera nabídne nevšední zážitek nejen sedícím v sále.

„V Redutě se odehraje koncert, jehož zvuk bude přenášen na Horní náměstí. Hudbu doprovodí světelné efekty, které se promítnou na fasádu budovy Moravské filharmonie. Loni měla akce příznivý ohlas, na náměstí přišlo dost lidí, proto to letos opakujeme," pokračoval ředitel filharmonie.

Živý vizuální doprovod si pro olomoucké diváky připraví Kika Martini ze skupiny KinocirKus. Akce na náměstí začíná ve 20 hodin.

Během nadcházející sezony se pak představí řada renomovaných umělců z České republiky i zahraničí. Vystoupí také mnoho vynikajících mladých interpretů, například klavíristi Marie Šumníková a Jan Vojtek, kontrabasista Indi Stivín, houslistka Olga Šroubková nebo Aleš Janeček, který je 1. klarinetistou Moravské filharmonie.

Filharmonie však nekoncertuje jen v Olomouci, ale i v dalších místech našeho regionu a nejen něho. Například u příležitosti Dne vzniku samostatného Československa připravila Moravská filharmonie atraktivní program sestavený z děl W. A. Mozarta, A. Vivaldiho, A. Dvořáka a B. Smetany, se kterým vystoupí v Prostějově, Přerově, Šumperku a v Jeseníku. V Olomouci se koncert koná 27. října.

Stejně jako v předchozích letech i tentokrát se myslí na seniory nebo rodiče s dětmi. „Koncerty pro děti se těší rok co rok čím dál větší oblibě. Děti se zábavnou formou seznamují s hudbou. Letos čekají mladé posluchače čtyři koncerty.

Zreprízují písničky z pohádek

Pro velký úspěch se chystá repríza Písniček z českých filmových pohádek a příznivci původního dětského muzikálu Boudo, budko se konečně dočkají pokračování – Boudo, budko aneb jako to bylo dál…," pokračoval Vladislav Kvapil.

Velké oblibě se těší i generální zkoušky, které se konají dopoledne v den koncertů. Jsou populární zejména u seniorů, v této sezoně filharmonie nabízí celkem sedm veřejných generálek. „Generálky byly z počátku obsazeny z poloviny, ale poslední dobou jsou vyprodány. Dopolední zkoušky mají často i rodinnou atmosféru, hlavně když diriguje Petr Vronský, který přidává zajímavé historky ze zkoušek," poznamenal ředitel.

Zájemci o klasickou hudbu však letos musí počítat s mírným nárůstem ceny vstupného. Za abonentní koncert teď zaplatí 220 korun. „Vstupné jsme navýšili o deset procent. Naposledy jsme k takovému kroku přistoupili někdy před osmi lety, teď je cena za koncerty tedy 220 korun. Ve srovnání s ostatními filharmoniemi v republice, ale patříme mezi cenově nejnižší vstupné. Mám za to, že stále nabízíme kvalitu za rozumnou cenu," doplnil Vladislav Kvapil.

Více informací o programu a koncertech je uvedeno na www.mfo.cz.