Nebyli by to ovšem organizátoři, aby i pro letošní, již devatenáctý, ročník nepřipravili několik lahůdek. K těm největším patří společné oslavy Pavla Žalmana Lohonky a skupiny Nezmaři, vystoupení Banjo bandu Ivana Mládka nebo velkého objevu posledních let Xaviera Baumaxy.

Návštěvníky Náměšti na Hané čeká od středy 2. do soboty 5. července také několik novinek, a to nejen programových, ale i technických.

Vystupující mají nové zázemí

Olomoucký kraj letos na festival přispěl částkou 550 tisíc korun a další milion věnoval na rekonstrukci zázemí hlavní scény.

„Amfiteátr už nepatří k nejmladším, je mu padesát let a v poslední době už byla situace neúnosná, především v souvislosti se zázemím pro účinkující. Jsem ráda, že nyní můžu říct, že hrubá stavba je už hotová, a festival tak bude zahájen slavnostním otevřením opraveného prostoru,“ uvedla starostka Náměšti na Hané Marta Husičková.

Další novinkou je akce Muzika na křižovatce, která rozvíjí úspěšný nápad z loňského ročníku.

„Tehdy jsme kapelám a muzikantům nabídli, aby si zahráli bez aparatury na pěší zóně, kudy na festival chodí nejvíce lidí. Díky velkému ohlasu se vystoupení letos přesunou do velkého stanu s možností posezení,“ přiblížil dramaturg Michal Jupp Konečný.

V rámci doprovodného programu nabízejí organizátoři kromě osvědčené bubenické školy Ivo Batouška poprvé také textařskou dílnu Slávka Janouška. „Princip je takový, že muzikanti a návštěvníci festivalu připraví texty, které se pak přímo na místě zhudební a přednesou v rámci koncertu na zámku,“ prozradil Konečný.

Během své existence se původně folkový festival stal přehlídkou multižánrovou, která nemá problém hostit i rockery.

„Je to dáno i tím, že samotný folk se v průběhu let posunul někam jinam, vstřebával vlivy world music. Dalším důvodem je větší otevřenost publika, které dříve slyšelo jen na Nedvědy a Nezmary, ale nyní vítá všechny hosty bez výjimky,“ popsal Konečný.

Dramaturgova slova potvrzuje i letošní účast v současnosti nejlepší německé world music kapely Äl Jawala, prostějovského Létajícího rabína hrajícího tradiční židovskou hudbu nebo originálního písničkáře Xaviera Baumaxy.

„Tohle je skutečné enfant terrible české hudební scény. Na první poslech ho označíte za vulgárního, ale pak vám dojde, že je to úžasný slovní koncert,“ uvedl k Baumaxovi Konečný.

Zřejmě největší událostí letošního ročníku budou vystoupení v rámci úvodního festivalového dne. Pavel Žalman Lohonka totiž v Náměšti oslaví čtyřicet let své hudební kariéry a současně popřeje kapele Nezmaři, která se dožívá třicátin.

„Fanoušci se kromě samostatných vystoupení mohou těšit i na koncert původní sestavy Žalman a spol., kde Lohonku doprovodí Pavlína Jíšová a Tonda Hlaváč,“ upozornil Konečný.

Boj o Krtka svedou dva tucty soutěžících

Součástí festivalu je každoročně boj o hudební cenu Krtek. Ve dvoukolovém konkurzu nakonec uspělo čtyřiadvacet účastníků, kteří se naživo představí na Zahradě. O vítězi kromě odborné poroty rozhoduje i publikum.

Stejně jako v minulých ročnících i tentokrát uvedou náměšťský festival ve dnech 29. června až 2. července takzvané Předzahrady v Drahanovicích, Šternberku, Lipníku nad Bečvou a Olomouci.