Přehlídka se koná už po čtvrté, letos poprvé i v Olomouci. Kino Metropol nabídne od 1. do 4. února celkem devět snímků.

Ingmar Bergman je klasik světové kinematografie, který by letos oslavil velké kulaté životní jubileum. V Olomouci ho představí filmy Mlčení a Persona.

„Jejich společným tématem, stejně tak jako ve velké většině jeho díla, je niterný vhled a hluboká snaha o pochopení ženské duše,“ uvedla programová vedoucí kina Metropol Denisa Wasiewiczová.

Poznamenala, že však nechybí ani nové mezinárodně oceněné filmy především dánských tvůrců, které byli pečlivě vybírány tak, aby obsáhli co nejširší spektrum diváckého zájmu.

Divákům by tak podle Denisy Wasiewiczové neměl uniknout dánský thriller Darkland či drama z vězeňského prostředí s prostým názvem R.

„Tématy budou silné životní příběhy s velkým sociálním přesahem, které vynikají svojí syrovou autentičností, tak typickou pro severský film. Postavy se mnohokrát ocitnou v mezních kritických situacích, často i na hraně zákona, a musí nevyhnutelně čelit velkým životním změnám,“ uvedla programová vedoucí.

V dalším snímku Potvora autor civilní formou zachycuje vášnivý vztah dvou mladých milenců, kteří mají ale zcela rozdílný charakter, což má na jejich soužití zničující následky.

Ve filmu Tak pravil bůh se budete moci přesvědčit, že i žánr komedie s nádechem černého humoru není severským autorům vůbec cizí.

„Dostane se ale také na mladší diváky. Doktor Proktor a prdící prášek je filmová adaptace slavného švédského autora Jo Nesba,“ dodala Denisa Wasiewiczová s tím, že všechny filmy spojuje kvalitní režie, silný příběh a skvělé herecké výkony.

Více informací na webu kina Metropol.