Jak se ukázalo, nešlo o žádnou nadnesenou reklamu a projekce filmů, které se v běžné kinodistribuci objeví jen ztěží, měly u diváků úspěch. Druhý ročník se tak rozšířil na pět sekcí.

Zatímco před rokem se organizátoři rozhodli odstartovat akci v Olomouci, letos uvidí jednadvacet celovečerních filmů a dvacet krátkometrážních snímků nejdříve zájemci v Praze. Do olomouckého kina Metropol a Uměleckého centra Univerzity Palackého se festival přesune v pondělí 8. prosince a potrvá tři dny.

„Festival vznikl jako jedna ze sekcí Letní filmové školy v roce 2004. Původní idea zůstala zachovaná i dnes po osamostatnění přehlídky. Chceme přivážet filmy, které nějakým způsobem posouvají možnosti filmového vyjadřování a jsou natolik esteticky vyhraněné, že by se nemusely objevit ani na zdejších větších festivalech,“ přiblížil dramaturg Zdeněk Holý.

Sérii projekcí zahájí vražda v parku

Hlavní programová sekce Choice 2008 nabídne deset českých premiér progresivních titulů světové kinematografie, z nichž Olomoučané uvidí šest vybraných titulů. Slavnostní zahájení bude ve znamení nového filmu americké režisérské stálice Guse Van Santa.

Režisér, který je podepsaný pod oscarovým dramatem Dobrý Will Hunting nebo remakem slavného hororu Psycho, tentokrát natočil příběh o tajemné vraždě ve skateboardovém parku v Oregonu.

„Film získal výroční cenu na loňském festivalu v Cannes a například redakce renomovaného francouzského časopisu Cahiers du Cinema jej zařadila mezi deset nejzajímavějších děl minulého roku,“ upozornila PR manažerka přehlídky Ester Nagyová.

Organizátorům se rovněž podařilo zajistit projekci posledního snímku kultovního režiséra a herce Takešiho Kitana. Tvůrce, známý českému publiku díky filmům Ohňostroj či Samuraj, uzavírá novinkou Achilles a želva pomyslnou trilogii, započatou snímky Takeshis a Sláva režisérovi.

Hlavní hrdina se k malování dostane v dětství, ve svém snažení ovšem neustává ani v pokročilém věku. Kitano ve své satiře zesměšňuje umělecké školy a s nadhledem ironizuje fráze tamních rádobyumělců.

Letošní program dále nabídne miniprofil argentinského talentu Pabla Fendrika. „Pětatřicetiletý režisér je zastoupen celovečerním debutem Útočník a především aktuálním hitem Vroucí krev, který ukazuje progresivní potenciál mladé argentinské kinematografie,“ vyjmenovala Nagyová. Kino Metropol uvede druhý jmenovaný snímek o otci snažícím se pro svého syna získat peníze na návrat do Spojených států.

Poprvé v Uměleckém centru

Festival poprvé využije i prostor Uměleckého centra Univerzity Palackého, kde budou v rámci sekce Multikino umístěny videoartové instalace. „Návštěvníci uvidí například slavný Film Samuela Becketta s Busterem Keatonem v hlavní roli. Vstup na všechny projekce je zdarma,“ zdůraznila Nagyová.

Filmovou přehlídku Cinepur Choice pořádá brněnské občanské sdružení Studio 19 ve spolupráci s redaktory měsíčníku Cinepur. Vstupné na projekce v kině Metropol činí 79 korun, permanentka pak stojí 250 korun.

PROGRAM

kino Metropol

po 8.12
17.30 Jezero (Philippe Grandrieux)
20.00 Paranoid Park (Gus Van Sant)


út 9. 12.
17.30 Kulkou do hlavy (Jaime Rosales)
20.00 Achilles a želva (Takeši Kitano)


st 10. 12.
17.30 Zpěv ptáků (Albert Serra)
20.00 Vroucí krev (Pablo Fendrik)