Festival potrvá od 22. do 30. dubna a jeho program je nabitý sedmi koncerty a pěti přednáškami a besedami.

„Pátý ročník festivalu MusicOlomouc se koná v rámci oslav 440. výročí založení olomoucké univerzity. Je výjimečný zejména v tom, že se soustředí převážně na hudební díla, která vznikla během uplynulých dvaceti let," uvedla ředitelka festivalu Věra Šímová.

Pondělní koncert v Kapli Božího Těla bude věnován tvorbě významného pražského skladatelského sdružení Ateliér '90. V interpretaci Českého chlapeckého sboru Hradec Králové zazní mimo jiné Žalozpěv za zabité děti od Marka Kopelenta.

Velkým lákadlem bude také úterní vystoupení zpěváka Dana Bárty v aule Právnické fakulty Univerzity Palackého. Ten spolu triem Roberta Balzara vytvořil pro festival speciální jazzový pořad.

„Výjimečným hudebním zážitkem bude koncert Stamicova kvarteta, který se koná ve středu v Kapli Božího Těla. Během jediného večera zde zazní všechny smyčcové kvartety vynikající rusko-tatarské skladatelky Sofie Gubajduliny, jež je považována za nejvýznamnější skladatelku soudobé hudby na světě," řekla Věra Šímová.

Avantgarda pro žestě

Součástí festivalového programu bude i vystoupení Moravská filharmonie řízené šéfdirigentem Petrem Vronským. Na koncertu budou připomenuti olomoučtí autoři Pavel Čotek, Jan Vičar, Vít Zouhar a Marek Keprt, kteří působili nebo působí na Univerzitě Palackého.

„Nejmladší z nich Marek Keprt vystoupí i jako sólista při premiéře své skladby pro klavír, soprán a orchestr," upřesnila Šímová.

V působivém prostředí Kaple Božího Těla se uskuteční také netradiční dvojrecitál Trombon sólo & Tuba sólo.

Laureáti mezinárodních soutěží a členové České filharmonie Lukáš Moťka a Karel Malimánek na něm uvedou avantgardní sólový repertoár pro hluboké žesťové nástroje.

Na závěr festivalu vystoupí sopranistka a skladatelka Terezie Švarcová. Ta posluchače seznámí s rozsáhlým melodramem Pierrot lunaire autora Arnolda Schönberga, jenž poprvé od svého vzniku v roce 1912 zazní v Olomouci.

Před jednotlivými vystoupeními proběhnou také besedy s interprety a skladateli.

Program festivalu MusicOlomouc:

22. duben

17.00 Beseda se skladateli a interprety ATELIÉR '90 PRAHA, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Posluchárna Roberta Smetany

19.00 ATELIÉR '90 PRAHA, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Kaple Božího Těla

23. duben

17.00 Beseda s interprety Danem Bártou & Robert Balzar Trio, Aula Právnické fakulty Univerzity Palackého

19.00 Dan Bárta & Robert Balzar Trio, Aula Právnické fakulty fakulty Univerzity Palackého

24. duben

17.00 Beseda s interprety Stamicova kvarteta, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Posluchárna Roberta Smetany

19.00 Stamicovo kvarteto hraje Gubajdulinu, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Kaple Božího Těla

25. duben

19.00 Skladatelé Univerzity Palackého, koncert k 440. výročí Univerzity Palackého, Reduta Moravské filharmonie

26. duben

17.00 Beseda se skladateli a interprety TROMBON SÓLO & TUBA SÓLO, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Posluchárna Roberta Smetany

19.00 TROMBON SÓLO & TUBA SÓLO, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Kaple Božího Těla

27. duben

17.00 Beseda se skladateli a interprety Mladí čeští autoři, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Posluchárna Roberta Smetany

19.00 Pierrot Lunaire & Mladí čeští autoři, Umělecké centrum Univerzity Palackého, Kaple Božího Těla