Přibližně čtyři desítky exponátů představujících to nejzajímavější ze středoevropského expresionismu si můžete prohlédnout dnes a v neděli, kdy je navíc vstup zdarma. Otevřeno je od 10 do 18 hodin.

Expozice poprvé v ucelené podobě prezentuje uměleckou sbírku pražské Galerie Ztichlá klika, kterou za dvacet let nashromáždil galerista Jan Placák. Tomu se podařilo zachránit díla umělců, kteří by jinak byli zapomenuti.

„Je to pro mě koníček a projev mé lásky k výtvarnému umění. Vždycky mě zajímali autoři, kteří nebyli příliš známí, což přesně platilo pro výtvarníky druhé generace německého expresionismu. Velkou část děl se mi podařilo získat z pozůstalosti Josefa Floriana, některá jsem postupně kupoval v antikvariátech a na aukcích nejen u nás, ale hlavně v Německu,“ přiblížil Placák.

Právě díla z Florianovy sbírky věnuje pražský galerista po skončení výstavy Muzeu umění. Výstava Vzplanutí byla za osobní účasti Placáka a historičky Marie Rakušanové slavnostně zahájena v polovině ledna, za dva měsíce ji navštívilo bezmála sedm a půl tisíce lidí.