Od svých deseti let hraje na kytaru a už ve čtrnácti měl možnost spolupracovat s předními českými jazzmany.

Ještě než dosáhl plnoletosti, stál po boku Karla Růžičky Jr. a Jaromíra Honzáka. Skladbu a improvizaci vystudoval na prestižní americké Berklee College of Music.

Není divu, že se o Davidu Dorůžkovi hovořilo jako o zázračném dítěti a že mu v jeho osmadvaceti letech hudební publicisté přezdívají „Tomáš Rosický českého jazzu“.

Ve středu se kytarista představí v olomouckém Divadle hudby. Na koncertě, jehož začátek je stanovený na 19.30 hodin, Dorůžku doprovodí kontrabasista Tomáš Liška a bubeník Martin Novák.

„O přirovnání k Tomáši Rosickému už jsem slyšel, vím, že to jednou někdo napsal. Proč ne,“ vyjádřil se Dorůžka a současně prozradil, jak by měl vypadat repertoár zítřejšího koncertu v Olomouci.

„Zahrajeme několik skladeb z nového alba Silently Dawning, pár dalších věcí, které jsem složil, a také převzaté skladby od Edvarda Kriega či Kurta Wiella. Hráváme také úpravu písně Oceania od Björk, ale jestli na ni dojde i zítra, to ještě uvidíme,“ přiblížil hudebník.

O tom, jak mimořádně nadaným instrumentalistou Dorůžka je, svědčí už cena Talent roku, kterou mu v roce 1995 udělila Česká jazzová společnost.

O pět let později se Dorůžka zúčastnil mistrovského kurzu pro mladé hudebníky v Aspen v Coloradu, kde jeho lektory byli mimo jiné Herbie Hancock a Joshua Redman. Dorůžka byl do tohoto kurzu vybrán jako jediný kytarista na doporučení slavného Pata Methenyho.