Od 19.30 hodin zde totiž vystoupí talentovaný irský folkař Mark Geary, kterého doprovodí veterán newyorkské písničkářské scény Brendan O'Shea.

„S nápadem realizovat olomoucký koncert mě oslovil Marek Irgl, otec držitelky Oscara Markéty Irglové, který pořádá turné obou hudebníků po České republice. Návštěvníci se mohou těšit na akustický koncert, kdy jak Geary, tak O'Shea odehrají nejprve samostatné sety a na závěr vystoupí společně,“ přiblížil organizátor Vladimír Foret.

Irské muzikanty spojuje stejné bydliště, kterým je New York. Geary se narodil roku 1973 v Dublinu, v devadesátých letech však odešel do USA a usadil se na Dolním Manhattanu.

K začlenění do newyorské hudební komunity napomohla skutečnost, že jeho bratr zde provozoval legendární klub Sin É. „Byl to domov Jeffa Buckleyho, Damiena Riceho, Davida Graye, vystupovali tu také U2,“ uvedl Foret.

Kritikou oceňovaná Gearyho alba bývají nejčastěji přirovnávána k tvorbě dnes již nežijícího písničkáře Elliota Smithe, známého jako autora soundtracku k filmu Dobrý Will Hunting. Irský muzikant je rovněž dlouholetým přítelem Glena Hansarda, kterému předskakoval i na několika koncertech v Česku.

O’Shea pochází z Killarney na jihozápadě Irska, ale stejně jako Geary začal s kariérou písničkáře až v New Yorku. Olomoučtí posluchači se mohou těšit na písničky z jeho nové desky Be Still Here.