Od úterý do neděle se totiž město promění ve vědecké Cannes, které si nenechá ujít ani nejuznávanější teoretický fyzik v oblasti temné hmoty Lawrenc M. Krauss nebo bioložka a moderátorka kultovní série Nature of Things Jennifer Gardy.

Pro filmové nadšence chystá 49. ročník festivalu rekordních sto padesát filmových projekcí a chybět nebudou koncerty, přednášky a zajímavé workshopy.

„Jedním z největších lákadel letošního ročníku bude bezpochyby kinopremiéra prvního dílu série Kosmos: Časoprostorová odyssea, která se uskuteční v pátek 18. dubna. Dalším trhákem bude očekávaný snímek The Unbelievers, který uvede jeho hlavní protagonista Lawrence M. Krauss. Ten společně s ikonami Richardem Dawkinsem, Woody Allenem a Stephenem Hawkingem ve filmu vysvětluje důležitost kritického a racionálního myšlení," nastínil Jakub Korda, ředitel AFO.

I o psí duši

Po úterním slavnostním zahájení v kině Metropol v 19 hodin čeká na filmové fanoušky desítka rozmanitých filmových sekcí. Ty jsou letos zaměřeny na kosmos, nejrůznější podoby lásky mezi lidmi, sto let od vypuknutí první světové války, domácí mazlíčky a mnoho dalších témat.

„Vzhledem k tomu, že Češi patří k vášnivým chovatelům psů a koček, pozvali jsme na pátek 18. dubna specialistku na chování psů Julii Hecht. Ve svém programu s názvem Psí duše promluví mimo jiné o využití poznatků psího výzkumu ke zvýšení kvality našeho společného soužití," prozradil Jakub Korda.

Přijede i videoblogger Muller

Mezi dvěma stovkami hostů bude také australský videoblogger a moderátor Derek Muller, jehož pop-vědecký blog Veritasium má na kanálu YouTube milionovou sledovanost.

„Na jeho úterní přednášce ve filmovém sálu na Konviktu promluví například o tom, jak vytvořit film, který efektivně vzdělává o vědeckých tématech tak, aby jeho diváci opravdu porozuměli danému problému," doporučil ředitel. Kromě filmů a přednášek je připravený také bohatý doprovodný program, který na Horním náměstí předvede fyzikální a chemické pokusy plné barev, ohňů a výbuchů.

Pozorování nočního nebe

Každý večer po setmění mohou také zájemci na Konviktu s pomocí nejmodernějších dalekohledů Hvězdárny a planetária Brno pozorovat planety a zajímavé objekty nočního nebe a spoustu dalších zábavných projektů.

Zkrátka nepřijdou ani hudební fanoušci, a to především příznivci elektro-dance-popu.

Hvězdou sobotního koncertu na Konviktu bude britský producent s pseudonymem Sophie nebo John D. Boswell, jenž jedinečným způsobem spojuje přednášky vědců se současnými hudebními trendy.

Na řadě míst

Letošní ročník bude výjimečný co do počtu hostů a filmů, tak i míst, které festival ovládne.

„Chceme, aby aktivitami festivalu letos ožila co největší část univerzity i města. Mimo Jezuitského konviktu budeme mít tradiční projekční místa v kině Metropol a ve Vlastivědném muzeu. Pro Horní náměstí pak máme připravenou speciální vědeckou kinokavárnu," dodal na závěr ředitel Jakub Korda.