František Ringo Čech je širší veřejnosti známý jako interpret hitu Já už jdu, spolupracovník Jiřího Schelingera, hudebník, textař, filmový scenárista, herec a malíř. Před čtvrtstoletím navíc k těmto aktivitám přidal funkci principála Čechova prozatímního divadla. A představením Dívčí válka slaví návštěvnický úspěch.

„Tuto skvělou komedii zhlédlo více než čtyři sta tisíc diváků a i ti, kteří ji viděli několikrát, se znovu smějí neskutečným gagům. Atraktivnost Dívčí války se skrývá především v lehkosti žánru, nadsázce, využitých tématech a také v hvězdném hereckém obsazení,“ láká za pořádající agenturu Pragokoncert David Mlčoch.

Úsměvná parodie na známou pověst začíná na veselohru dosti neobvykle a sice pohřbem kněžny Libuše. Kníže Přemysl, kolísající mezi smutkem po ztrátě milované ženy a radostí nad nově nabytou svobodou, se stává terčem útoků vdavekchtivé Vlasty, která dovede nejistotu a strach dívek o podíl na veřejném životě využít ve svůj osobní prospěch a ambice nastoupit na místo kněžny Libuše.

Při svém temperamentu a vášni neváhá k dosažení cíle použít jakékoliv prostředky. Kníže Přemysl nemá naprosto v úmyslu vstoupit s Vlastou v nový svazek manželský a pozornost věnuje spíše půvabné Kazi, Libušině sestře, která bohužel již před časem spojila svůj život se statečným rekem vladykou Bivojem a jeho nerozlučným kancem Ervínem.

„Dívčí válku jsem psal takříkajíc českému národu na míru, jde především o jemu blízký styl humoru a o oblasti, kterých se dotýká, ať už je to erotika nebo politika. Boje s dívkami vedu pouze na jevišti, můj vztah k ženám je jinak veskrze kladný. Stejně jako můj pra pra prapředek Čech a jeho brácha Lech měli k ženám vztah velmi vřelý, nezapomeňte, že nás polovinu zplodili,“ přiblížil s úsměvem autor libreta a režisér Čech.

Divácky nejúspěšnější hra pražského souboru se v roce 1991 dočkala i filmového zpracování. V režii Eduarda Sedláře ztvárnili hlavní role Oldřich Navrátil, Bára Štěpánová, Sabina Laurinová či Jiří Langmajer.

Aktuální obsazení je pak neméně atraktivní. Kromě první dámy Čechova prozatímního divadla Štěpánové se olomouckému publiku představí Milan David (kníže Přemysl), Pavel Novotný (Bivoj), Jaroslav Sypal (Lumír) nebo Petr Martinák (Vojen). Úlohu Kazi pak režisér svěřil Martě Olšrové, známé z inscenací Divadla Tramtarie Psí hřbitov a O statečném Ivanovi.