Pražské Divadlo Komedie uvede titul Světanápravce v 18 hodin v Moravském divadle Olomouc. "Bernharda považuji za jednoho z nejlepších dramatiků druhé poloviny dvacátého století. Navíc podle divadelní kritiky je Světanápravce asi jeho nejlépe zpracovanou hrou," uvedl ředitel festivalu Petr Nerušil. V příběhu volně inspirovaném osobností a myšlením filozofa Ludwiga Wittgensteina je ústřední postavou velký misantrop, neúprosný kritik kulturního a společenského dění, tyranizující každého svým odhodláním k nápravě světa. Nešetří přitom ani své nejbližší okolí a v nejužším rodinném kruhu svede duel se životní družkou.

"Sarkasmus autora převedla režie do výtvarně efektních, herecky fascinujících obrazů člověka na konci života a sil," zhodnotil kritik Vladimír Hulec v Divadelních novinách. Inscenace v režii Dušana D. Pařízka měla premiéru v listopadu loňského roku a představitel titulní role Martin Finger posléze za svůj výkon obdržel Cenu Alfréda Radoka. V dalších úlohách se představí Gabriela Míčová, Roman Zach či Martin Pechlát.

Pozdě večer se do festivalového dění zapojí i ruský soubor Teatr Novogo Fronta, který patří k pravidelným a oblíbeným hostům olomoucké přehlídky. Performerka a tanečnice Irina E. Andreeva vystoupí ve 21.30 v Tereziánské zbrojnici se sólovým projektem Dybbuk, reflektujícím různé podoby ženskosti.