Inscenace uznávaných souborů Divadlo Kvelb či Divadlo Continuo v prostorách Horního náměstí, nádvoří radnice a kláštera svaté Kateřiny doprovodí také koncerty kapel Děda Mládek Illegal Band nebo Rocknroll Band Marcela Woodmana. Vstup na všechny akce je zdarma. „Naším cílem je dělat multižánrový festival, v jehož nabídce si to své najdou děti i starší generace,“ uvedl Pavel Spálený z pořádající agentury Fest Promotion.

Postavu krále Ječmínka přitom organizátoři zvolili pro název přehlídky záměrně. „Je to jediná mystická postava z Moravy nacházející se ve Starých pověstech českých. Navíc je místně spjatá s Hanou,“ vysvětlila Tamara Hegerová ze spolupořádajícího Magistrátu města Olomouce.

Program odstartuje ve čtvrtek odpoledne představením českobudějovického Divadla Kvelb nazvaným Černá rodinka. Chůdařský výlet mezi lidi v podobě ztřeštěné rodinky, která se ocitla v neznámém městě, označují sami tvůrci jako „uličnickej blázinec“. Stejný soubor vystoupí v nočních hodinách s vážněji laděnýmtitulem Kašpar Rek.

„Festivalovou nabídku jsme sestavovali tak, aby oslovila děti, kterým budou určené dopolední a odpolední produkce, i jejich dospělý doprovod, na nějž jsou zaměřeny večerní akce,“ prozradil Spálený. V následujících dvou dnech se do Ječmínkova království chystá i Divadlo Continuo, dále Malá scéna Zlín nebo pražské nezávislé loutkové divadlo Buchty a Loutky.

Olomoucká scéna bude na přehlídce zastoupená dvěma inscenacemi alternativního Divadla Tramtarie - pohádkou Písmenka na polštář a parodií Palp Fikšn - historky z podsvětí. Kulturní maraton uzavře v sobotu ve 20 hodin koncert portugalské skupiny Lokapala a následný karneval.

Pokud se festival Ječmínkovo království setká s diváckým ohlasem, plánují organizátoři na příští rok rozšířit dosavadní menu o filmové projekce.