Tragická opera o pěti aktech a šesti obrazech vychází z klasického románu Antoina-Francoise Prévosta. Premiéru měla v lednu 1884 v pařížské Opéra Comique a brzy se zařadila mezi stěžejní díla francouzské opery.

Příběh Manon je u nás známý především díky veršovanému dramatu Vítězslava Nezvala. Do podoby opery jej zpracoval také slavný italský skladatel Giacomo Puccini. Dílo klade vysoké nároky na zpěváky. Dirigent Miloslav Oswald přiznal, že je to jedna z nejsložitějších oper, s nimiž se dosud setkal.

„Po technické stránce patří k nesmírně náročným titulům jak pro orchestr, tak pro sólisty. Zpěváci k němu přistupovali s velkou úctou. Jak postupně pronikali do svých rolí, začali zjišťovat, že jejich party jsou čím dál tím těžší. Ale zvládli to velmi dobře,“ zhodnotil Oswald.

Originálně je v inscenaci vyřešená scéna Alexandra Babraje. „Životní příběh Manon je symbolizovaný kočárem dominujícím čisté scéně. Tento kočár v úvodu veze hlavní hrdinku vstříc šťastné budoucnosti a postupně se rozpadá,“ popsal režisér Dubovic.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika