Poslední letošní inscenace Moravského divadla má premiéru v pátek v 19 hodin.

Příležitost pro mladé


Zpracování francouzského skladatele Charlese Gounoda patří k jedněm z nejúspěšnějších oper v dějinách. Přesto se dílo na olomouckém jevišti objevuje teprve potřetí. „Operu jsme nasadili jednak proto, že naposledy zazněla v Moravském divadle před šestnácti lety, a také proto, abychom nabídli roli mladým sopranistkám a pomohli jim tak v dalším pěveckém vývoji. Je nutné, aby Julii zpívala mladá dívka a nikoliv dáma v pokročilém věku,“ vysvětlila šéfka souboru opery a operety Ludmila Machytková.

Nejnovějšího nastudování se ujal převážně činoherní režisér Václav Klemens, pro něhož je to po inscenaci Bohémy teprve druhé setkání s operou. „Jde o pokušení, kterému čas od času podlehnu. Gounodův lyrický titul není tak vrstevnatý jako Shakespearův text, ale o to více může konvenovat obecnému povědomí o příběhu nešťastných milenců. Jejich osud je pro nás symbolem té velké, čisté lásky a právě notoricky známá symbolika příběhu byla pro mě jedním z východisek inscenace,“ přiblížil režisér.

Kdo tragédii o sváru Monteků a Capuletů dobře zná, bude zřejmě překvapený Klemensovým originálním pojetím. „Děj inscenace začíná na svatební hostině. Společnost svatebčanů se shodou okolností ocitne v amfiteátru. Využije toho, že má mezi sebou čerstvé novomanžele, a odehraje s nimi celý příběh. Z toho důvodu také používáme civilní kostýmy,“ popsal režisér a současně vyzdvihl důležitou úlohu sboru. „Je neustále přítomný na jevišti, komentuje děj a uvozuje každé jednání,“ dodal.

S náročným hudebním titulem se musel vyrovnat dirigent Petr Šumník. „Když jsem studoval partituru, došlo mi, že Gounodova hudba s výjimkou Fausta a Markétky u nás není příliš známá a populární, takže i pro mě byla tato kompozice novým setkáním. Chtěl jsem, aby z hudby vyčníval romantismus se vším všudy. Upřímně, neměnil bych v této opeře ani s jedním ze sólistů, protože takt se střídavě zrychluje a zpomaluje a zpěváci musejí být neustále v pozoru,“ uvedl dirigent.

Capuletova dcera ve třech podobách


Náročné party jsou příležitostí zejména pro mladší členy souboru opery a operety. Hned tři alternace má role Julie, v níž se představí Elena Gazdíková, Barbara SabellaOczková a Terezie Švarcová. Romeo ztvární nováček letošní sezony Milan Vlček, který své pěvecké schopnosti předvedl už v opeře Manon. Roli s ním alternuje hostující Jaromír Novotný.

Zajímavostí je, že o pohybovou stránku inscenace se postaral člen činohry Moravského divadla Pavel Juřica.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika