Náročného úkolu převést na jeviště barvitý fantasy svět se nyní zhostil i soubor činohry Moravského divadla pod vedením režiséra s uměleckým jménem Zetel. Premiéra inscenace Maškaráda Terryho Pratchetta se uskuteční v pátek 7. listopadu v 19 hodin.

„Měl jsem možnost vidět nastudování režisérky Hany Burešové v Praze a velmi mě zaujalo, ačkoliv jsem spisovatele do té doby vůbec neznal. Díky této hře jsem jej vlastně objevil a začal jeho zábavné knihy číst. Pratchett je přitažlivý pro mladé publikum a studenty, navíc žánr fantasy se na divadle zrovna často neobjevuje, takže by mohlo jít o příjemné osvěžení repertoáru,“ svěřil se dramaturg Miroslav Ondra.

Tvůrci vyšli ze zdařilé dramatizace Hany Burešové a Štěpána Otčenáška. Ta vypráví příběh dvou čarodějnic – Bábi Zlopočasné a Stařenky Oggové – které osaměly a hledají si k sobě třetí pannu.

Podle tradice by totiž čarodějnice měly být vždy tři! Nejvhodnější kandidátkou se jeví mladá kouzelnice Anežka Nulíčková. Ta se ovšem místo čarování rozhodla věnovat umění a najít si místo u opery. Tady ale řádí záhadný fantom. Podaří se Anežku čarodějnicím zachránit?

„Pratchettovy knihy jsou materiálem nabízejícím obrovský prostor pro fantazii a inspiraci. Je v nich humor a nadsázka, v případě Maškarády pak zejména laskavá legrace z divadla a jeho konvencí. Hledal jsem režiséra, který by spisovatelovo dílo dobře znal, a vzpomněl si na svého spolužáka Zetela, s nímž jsem před lety spoluzakládal původní Tramtarii,“ prozradil šéf činoherního souboru Roman Groszmann.

V případě Maškarády vytvořil kultovní spisovatel skvělou parafrázi románu Fantom opery i jeho slavné muzikálové úpravy. S nadsázkou a ironií paroduje svět opery a velkého divadla.

„Jeho styl humoru je mi velmi blízký. Kromě trefné parodie se mu podařilo dokonale vystihnout i leitmotiv hry, jímž je heslo Show musí pokračovat. Fakt, že hrát se musí i navzdory problémům a utrpení, dovádí Pratchett až do extrémů,“ popsal Zetel.

Na jevišti se představí kompletní soubor olomoucké činohry. Někteří z herců budou muset zvládnout více rolí, což je spojené s řadou převleků.