V prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého (UC UP) se představí alternativní soubory, tanečníci a performeři, na své si však přijdou i hudební fanoušci a znalci české a světové kinematografie.

Podrobný program festivalu

Největším lákadlem čtyřdenní multikulturní akce je koncert belgických Hooverphonic, originální představení populárních improvizátorů Divadlo Vosto5 nebo projekce Zlatou palmou oceněného dramatu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Vstup na všechny produkce je zdarma.

Dramaturgie Open Konviktu pokračuje v tématu nastoleném pro letošní dvanáctý ročník Divadelní Flory. Ústřední motto zní Bytí a čas.

„Chceme divákům nabídnout zajímavá setkání, která se už nikdy nebudou opakovat, která se uskuteční v čase, jenž nelze vrátit. Většina z uváděných představení pojednává o neopakovatelnosti našich prožitků a potkávání se či míjení s cizími lidmi i se sebou samými,“ vysvětlil ředitel festivalu Petr Nerušil.

Hosté z Rumunska, Finska i Irska

Kromě souboru Theatro Pantomissimo zavítá v pondělí do UC UP také tradiční festivalový host Vosto5. Seskupení absolventů DAMU Tominy Jeřábka, Petara Prokopa o Ondara Cihláře přiveze další improvizační premiéru, která je současně derniérou.

Titul Špialová ruka pojednává o životě jednoho mnišského řádu. V dalších dnech bude festival hostit rumunskou tanečnici Ioanu Monu Popoviciovou nebo finské herecké duo Linnea Happonenová a Henna Kaikulaová.

Sérii hudebních vystoupení odstartuje v pondělí ve 22.30 hodin nejatraktivnější host přehlídky, belgické trio Hooverphonic. Kapele se letos povedl comeback s kritikou oceňovaným albem The President Of The LSD Golf Club.

„Jsou výjimeční v tom, že hrají deset let v nezměněné sestavě a za tu dobu si vytvořili svůj svébytný styl. Přesto znějí na každém novém albu jinak než na tom předchozím a mají odvahu neustále experimentovat. Živé koncerty jsou jejich silnou stránkou, mají velkou schopnost komunikovat s publikem. Klidně by mohli objíždět velké haly, ale raději hrají v klubech, kde mají kontakt s lidmi,“ zhodnotil dramaturg Vladimír Foret a současně zmínil i další hudební hosty.

„Christoph Dienz je klasicky vzdělaný skladatel, který asi před čtyřmi lety začal hrát inovativním způsobem na elektrickou citeru. Senegalci Omar Ka & Fula Band kombinují ve své tvorbě world music s evropskou hudební tradicí. Úplný závěr festivalu pak bude ve čtvrtek patřit irské písničkářce Nině Hynesové, která ve svých skladbách spojuje ženskou křehkost s výraznou osobitostí,“ popsal Foret.

Bytí a čas ve světovém filmu

Náročný úkol vybrat z naší a světové kinematografie reprezentativní snímky vztahující se k festivalovému tématu měli před sebou zástupci občanského sdružení Pastiche Filmz.

„Společně s Petrem Nerušilem a současným ředitelem Letní filmové školy Pavlem Bednaříkem jsme dali hlavy dohromady a naše představy o programu pak sladili s nabídkou domácích distribučních společností. Osobně mě těší, že se nám podařilo získat rumunský film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, který vloni na festivalu v Cannes získal Zlatou palmu a i u nás se o něm hodně diskutovalo. Radost mám i z Bergmannova filmu Pramen panny, jehož kopii jsme získali přímo od švédského distributora,“ prozradila za organizátory Kateřina Surmanová.

Novinkou letošního ročníku je blok divadelních pohádek pro děti, které během úterního a středečního odpoledne odehrají v parkánu UC UP členové katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.