Diváci se mohou těšit na sedmdesát produkcí, které uvidí v Moravském divadle Olomouc, Uměleckém centru Univerzity Palackého i na Horním náměstí.

Tématem letošního čtrnáctého ročníku bude Nová klasika.

„Loni se na scénách několika českých divadel sešly premiéry inscenací klasických textů, ztvárněných současným divadelním jazykem. Chtěli jsme proto v rámci naší přehlídky nabídnout interpretace výrazných osobností současné divadelní režie, které své pojetí klasiky dokážou uhájit,“ řekl k dramaturgické koncepci ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil.

„Nové klasiky“ si užijí hlavně diváci, kteří zamíří na představení do Moravského divadla. V novém činoherním pojetí tu uvidí například Hordubala Divadla Husa na provázku v režii J. A. Pitínského.

Ten se letos na přehlídce představí i s hororovým pojetím Máchova spisku Cikáni, kterou nastudoval ve Slováckém divadle.

Daniel Špinar spolu s Divadlem na Vinohradech představí svého Vojcka, který při udílení Cen Alfréda Radoka získal ocenění Inscenace roku 2009.

„Paradoxně právě tato inscenace bude mít v Olomouci jedno ze svých posledních uvedení, protože na své domovské scéně narazila na nepřijetí diváků a za nedlouho ji čeká derniéra,“ upozornil ředitel přehlídky.

Do Olomouce již tradičně dorazí i ostravské Divadlo Petra Bezruče, které předvede nastudování Ibsenovy Divoké kachny režiséra Jana Mikuláška, a Divadlo v Dlouhé představí dvě aktovky Dáváme děťátku klystýr! režisérky Hany Burešové.

Moravské divadlo se v rámci programu bude prezentovat premiérou inscenace Pratchettových Mužů ve zbrani a baletním dramatem Macbeth.
Kromě klasických titulů nabídne letošní přehlídka i taneční ochutnávky z nejnovějších choreografických projektů.

V Konviktu i na Horní náměstí

Letos bude zastoupení opravdu světové, protože se do Olomouce chystají umělci nejen z České republiky, ale také z Německa, Maďarska, Švédska, Koreje či Nizozemí.

„Podařilo se nám pozvat například Charlottu Öfverholm a Mártu Ladjánszki, které patří k opravdovým špičkám současné světové choreografie,“ komentoval hosty taneční sekce dramaturg festivalu Jan Žůrek.

Ani letos nezůstane stranou současná alternativní divadelní scéna, kterou bude prezentovat například královéhradecké Divadlo DNO se svou trilogií shakespearovských parafrází či autorský projekt slovenského režiséra Jána Mikuše nazvaný Werther, Werther.

Doprovodný program nabídne filmové projekce i hudební produkce, které se budou konat nejen v budově Uměleckého centra Univerzity Palackého, ale také na Horním náměstí.

„Mimo jiné zde uvedeme některé zástupce alternativní české hudební scény. Přivítáme tu například kapelu Midi Lidi, jejíž hudba zní i ve filmu Protektor, nebo elektropunkový projekt Kazety,“ přiblížil dramaturg festivalu Vladimír Foret.

Prodej a rezervace lístků začnou v pondělí 19. dubna v pokladně Moravského divadla v Olomouci. Část festivalového programu bude zcela zdarma a za některé produkce v Konviktu návštěvníci zaplatí symbolické vstupné.

Ukázka z Programu Divadelní Flory 2010

Úterý 11. 5.

19:00 Konvikt / Divadlo K3
VYČIŠTĚNO (Sarah Kane) - Divadlo na cucky Olomouc

21:00 Konvikt / šapitó KLAUNI - Skutr & Adéla Laštovková Stodolová

22:22Konvikt / parkán / vizuální performance & koncert
NOVÝ KONVIKT, Macula & Rupert Huber presents TOSCA / AUT

Středa 12. 5.

19:00Konvikt / Divadlo K3
Ji Eun Lee, BLAME ME, ME-SA / Kalousková – Lacová – Párová

21:00Konvikt / šapitó
KLAUNI - Skutr & Adéla Laštovková Stodolová

Čtvrtek 13. 5.

19:00Konvikt / Divadlo K3
LYNN - Charlotta Öfverholm / SWE

Pátek 14. 5.

19:00Moravské divadlo
Terry Pratchett MUŽI VE ZBRANI, Moravské divadlo Olomouc

20:00Konvikt / Divadlo K3
Charlotta Öfverholm PAS DE DEUX SANS TOI
Compagnie Jus de la Vie Stockholm / SWE

21:15Konvikt / atrium
SUPERIMPOSING, Stefan Dreher / D

Sobota 15. 5.

15:00Konvikt / šapitó / pohádky / volný vstup
Tomáš Běhal BABA YAGA
Elena Volpi ROZAMUNDA
J. Vaňousová & J. Kollertová KDYŽ ZVÍŘÁTKA HRAJÍ DIVADLO
KALD DAMU Praha

19:30Moravské divadlo
Euripidés MÉDEIA
Štátne divadlo Košice / SK

21:10Horní náměstí / volný vstup
BE OUR GUEST - Mamadoo / PL
Energická, choreograficky a hudebně nápaditá fire-show

22:00Konvikt / šapitó
W. Shakespeare – J. Jelínek HAMLET 1
Divadlo DNO Hradec Králové

Neděle 16. 5.

14:00Konvikt / šapitó / pohádky / volný vstup
Tomáš Podrazil O ŠETKOVI
Anna Suchánková SVĚTLUŠKY A SVĚTLOUŠKOVÉ
T. Podrazil & J. Vaňousová DEŠŤOVÁ VÍLA
KALD DAMU Praha

18:00Moravské divadlo
Karel Čapek HORDUBAL
Divadlo Husa na provázku Brno
v nastudování jednoho z nejoriginálnějších interpretů české klasiky – režiséra J. A. Pitínského.

22:30Konvikt / šapitó
W. Shakespeare – J. Jelínek RICHARD 3
Divadlo DNO Hradec Králové
.
Pondělí 17. 5.

17:30Konvikt / Divadlo K3 / 1. uvedení v rámci DF!
Georg Büchner VOJCEK_koncept
Divadlo na cucky Olomouc

19:00Moravské divadlo
Georg Büchner VOJCEK
Divadlo na Vinohradech Praha
Jeden z nejkontroverznějších počinů české dramatické scény polistopadové éry.
Cena Alfréda Radoka v kategorii Inscenace roku 2009. Režie: Daniel Špinar

21:30Konvikt / šapitó
W. Shakespeare – J. Jelínek ROMEO A JULIE
Divadlo DNO Hradec Králové

Úterý 18. 5.

17:30Konvikt / Divadlo K3
Edan Gorlicki / IZR - Corneliu Ganea / RUM - Fernando Martins / BRA - Random Collision Groningen / NL
Pestrobarevná mozaika prezentující tvorbu nastupující generace mladých
choreografů.

19:30 Moravské divadlo
Georges Feydeau DÁVÁME DĚŤÁTKU KLYSTÝR!
Divadlo v Dlouhé Praha

22:30Konvikt / šapitó
STAND'ARTNÍ KLASIKA - Divadlo Vosto5

Středa 19. 5.

19:30Moravské divadlo
K. H. Mácha - CIKÁNI - Hotel U kostničího kamene
Slovácké divadlo Uherské Hradiště
Romantický fantastický „horor“ zakladatele moderní české literatury v jevištním
uchopení režiséra J. A. Pitínského.

21:45 Konvikt / šapitó
TEATROMAT - Divadlo Vosto5

Čtvrtek 20. 5.

17:30Konvikt / Divadlo K3
Márta Ladjánszki - STILL
Júlia Garai – Zsolt Varga / L1 Budapešť / HUN

19:00Moravské divadlo
Henrik Ibsen - DIVOKÁ KACHNA
Divadlo Petra Bezruče Ostrava

Pátek 21. 5.

17:30Konvikt / Divadlo K3
J. W. Goethe – J. Mikuš WERTHER, WERTHER
Ján Mikuš / SK

19:00Moravské divadlo / slavnostní zakončení festivalu
W. Shakespeare – K. Molčanov – R. Balogh MACBETH
Moravské divadlo Olomouc
Taneční historické drama choreografa a režiséra Roberta Balogha.

PODROBNÝ PROGRAM a AKTUALITY (divadelniflora.cz)