Představení se konají v Moravském divadle, v divadelním sále konviktu, Tereziánské zbrojnici a také na Horním náměstí.

V sobotu dopoledne mohou diváci zajít na inscenaci Emigranti. Tato absurdní hříčka čerpá z díla polského dramatika Sławomira Mrożeka. Hru nastudoval režisér Witold Mazurkiewicz.

„Titul nabízí studii dvou emigrantských osudů, dvou světů a radikálně odlišných povah intelektuála AA a prostoduchého XX. Postavě emigranta je v režisérově pojetí něco málo přes čtyřicet let a celá polovina jeho dosavadního života byla jedním velkým útěkem, kompromisem a emigrací,“ popsala rámec celého díla tisková mluvčí festivalu Pavla Bergmannová.

Na pódiu se sice odehraje v polském jazyce, diváci však textu budou rozumět, protože pořadatelé ji opatřili překladovými titulky.

V konviktu bude v sobotu odpoledne uvedena hra Osobní anamnéza aneb Vedlejší příznaky jedné totality v podání souboru Opona, o.p.s. v režii Petry Tejnorové. Česko-polsko-slovenský projekt Osobní anamnéza kombinuje prvky dokumentárního a fyzického divadla.

V jedenáct hodin večer začne v podstatě noční představení Doppelgänger - Hermetisches Theaterkabinett II., které zakončí sobotní program vystoupením mezinárodního souboru Teatr Novogo Fronta v prostorách nádvoří Tereziánské zbrojnice Univerzity Palackého.

Jeho členy jsou herci z České republiky, Polska, Rakouska, Německa, Ruska a Řecka

„Jedno z největších a nejnáročnějších představení v historii tohoto divadla je příběhem dvojníka vzkříšeného Lazara, který se objevuje po Lazarově příchodu bránou světel. Herci pracují se scénickou permutací biblických symbolů a využívají v inscenaci netradiční postup vyprávění pomocí asociativního střihu, kdy jsou jednotlivé scény spojovány na základě volných souvislostí a dvojitého kódování,“ informovala Bergmannová.

V neděli se diváci mohou těšit na reprízy uvedených titulů Osobní anamnéza a 1984. Po půl deváté uvede Moravské divadlo hru Vějíř s broskvovými květy, adaptaci klasického čínského dramatu.

Tu s pražským souborem Divadla v Dlouhé nastudoval jeden z předních současných českých režisérů J. A. Pitínský. Při nastudování hry využil Pitínský technik, výrazových prostředků a poetiky starého čínského divadla.

Nedělní program završí na Horním náměstí pouliční představení TaBALADA, které předvede česko-francouzský spolek Décalages.

„Děj se odehrává v okolí alegorického vozu a využívá velmi specifický vizuální jazyk, který divadelníci vytvářejí pomocí kombinace různých performativních forem a technik – hudby, tance, loutek a závěsné akrobacie,“ doplnila Bergmannová.

TaBALADA je zároveň závěrečným bodem hlavního programu festivalu.

Od pondělí je pro diváky přichystán program Open konvikt, který nabídne jak divadelní představení, tak filmové projekce a hudební vystoupení. Program v Konviktu je zdarma a potrvá od 18. do 21. května.

Víkendové tipy Divadelní Flory

Sobota 16. května
10.00 Moravské divadlo - „za oponou“
Sławomir Mrożek: Emigranti, Teatr Provisorium & Kompania Teatr Lublin, režie: Witold Mazurkiewicz, Představení bude uváděno s českými titulky

17.00 Konvikt - divadelní sál
Osobní anamnéza, Opona, o.p.s., režie: Petra Tejnorová

20.00 Moravské divadlo - „za oponou“
George Orwell: 1984, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, režie: Jan Mikulášek

23.00 Tereziánská zbrojnice - nádvoří
Teatr Novogo Fronta: Doppelgänger

Neděle 17. května

9.30 Moravské divadlo - „za oponou“
George Orwell: 1984, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, režie: Jan Mikulášek

17.00 Konvikt - divadelní sál
Osobní anamnéza, Opona, o.p.s., režie: Petra Tejnorová

20.30 Moravské divadlo
Kchung Šang-žen: Vějíř s broskvovými květy, Divadlo v Dlouhé Praha, režie: J. A. Pitínský

23.30 Horní náměstí
TaBALADA, Décalages pouliční představení česko-francouzského ansámblu, který se nechal volně inspirovat starou japonskou legendou Obasute.

Linda Lešikarová