Mezi vyprodané tituly jsou i hry Václava Havla.

„Ty byli rozprodané jako první, určitý počet vstupenek na tyto „vyprodané tituly“ je stále v rezervaci, a tak je možné, že se ještě do prodeje uvolní,“ řekl ředitel festivalu Petr Netušil.

Na většinu představení ale diváci v předprodeji vstupenky seženou.

Soňa Červená jako Milada Horáková

„Rád bych diváky pozval na hru Zítra se bude…, která je také velice zajímavá a na níž ještě lístky v předprodeji jsou,“ uvedl ředitel festivalu Petr Nerušil.

S představením Zítra se bude… přijede Národní divadlo, pro které to bude první hostování na olomouckém festivalu Divadelní Flora. Tento titul reflektuje soudní proces padesátých let s Miladou Horákovou.

Ředitel festivalu Divadelní Flora Petr Nerušil

Poláci s titulky

Představení, jehož hlavní roli ztvárnila pěvkyně Soňa Červená, získalo divadelní cenu Alfréda Radoka za hudbu a hlavní ženský herecký výkon. Uvedeno bude 15. května v 19 hodin.

„Zajímavostí je mimo jiné i inscenace Emigranti, se kterou přijelo polské divadlo Provisorium-Kompania Teatr vedené režisérem Witoldem Mazurkiewiczem poprvé do Česka,“ řekl dále Nerušil.

Představení, které uvede Moravské divadlo „za oponou“ v sobotu 16. května v 10 hodin čerpá z textu polského dramatika Słavomira Mrożeka. Ten mapuje osudy dvou zdánlivě rozdílných postav, které spojuje emigrace.

„Pro představení jsme připravili titulky, takže se diváci nemusí bát jazykové bariéry,“ dodal Netušil.

Orální historie

Dalším zahraničním souborem, který do Olomouce zavítá, bude slovenské Divadlo Andreje Bagara z Nitry, které přijede se svou inscenací Krále Leara. Toto slovenské divadlo patří mezi jedno z nejrespektovanějších středoevropských divadel a v uvádění shakespearovských dramat má již zkušenosti.

Krále Leara nitranský soubor netradičně nastudoval a interpretoval jako hru o velikých politických a historických událostech.

„V Konviktu mimo jiné uvedeme i představení Osobní anamnéza, které reflektuje pohled nejmladší generace divadelníků na události minulých let,“ uvedl Jan Žůrek, jeden z dramaturgů festivalu.

Čekání před Moravským divadlem

Česko-polsko-slovenský projekt Osobní anamnéza kombinuje prvky dokumentárního a fyzického divadla, využívá metodu tzv. orální historie, která spočívá ve zpovídání přímých účastníků událostí. Cílem inscenace je plastický divadelní obraz, který oslovuje myšlení diváků.

Pražské Studio Damúza v čele s tvůrci Davidem Prachařem, Pavlem Fajtem a Janem Nebeským představí olomouckému publiku inscenaci Neúplný sen, která spojuje improvizovaný text s hudební rytmikou a pohybem.

Divadlo i na Horním náměstí

Hlavní program festivalu, na nějž jsou zařazena všechna zmíněná představení, bude probíhat v prostorách Moravského divadla, Konviktu, Divadla hudby a také na Horním náměstí, kde v neděli 17. května půl hodiny před půlnocí vystoupí soubor Décalages, který široké veřejnosti předvede pouliční představení TaBALADA.

Při vzniku hry se tvůrci inspirovali japonskou legendou o staré ženě, která je svou rodinu zanechána v horách, protože už komunitě nepřináší žádný účinek.

O vedlejším programu festivalu, takzvaném Off programu, který se bude konat od 18. do 21. května v prostorách Konviktu a v Bezručových sadech vás budeme dále informovat.

HLAVNÍ PROGRAM FESTIVALU DIVADELNÍ FLORA

ÚTERÝ 12. 5. 2009
17:00 Konvikt (div. sál) - INSIDE OUT (HUN)
19:00 Moravské divadlo („za oponou“) - CIRKUS HAVEL ANEB MY VŠICHNI JSME LÁĎA, Divadlo Husa na provázku Brno
22:45 Divadlo hudby - NEÚPLNÝ SEN, Studio DAMÚZA

STŘEDA 13. 5. 2009
17:00 Divadlo hudby - NEÚPLNÝ SEN, repríza
19:00 Moravské divadlo - KRÁL LEAR (SK), Divadlo Andreja Bagara Nitra
22:45 Konvikt (div. sál) – EVROPANÉ, Boca Loca Lab

ČTVRTEK 14. 5. 2009
10:00 Divadlo hudby - OSMDESÁTDEVĚT – TRENAŽÉR JEDNÉ REVOLUCE (školní představení), Divadlo Feste
17:00 Konvikt – EVROPANÉ - repríza
19:00 Moravské divadlo – ODCHÁZENÍ, Klicperovo divadlo Hradec Králové
22:00 Divadlo hudby - OSMDESÁTDEVĚT – TRENAŽÉR JEDNÉ REVOLUCE, repríza

PÁTEK 15. 5. 2009
10:00 Divadlo hudby - OSMDESÁTDEVĚT – TRENAŽÉR JEDNÉ REVOLUCE (školní představení) - repríza
17:00 Konvikt (div. sál) - DANCE OF CANIS LUPUS (BEL), VerTeDance
19:00 Moravské divadlo - ZÍTRA SE BUDE…, Národní divadlo Praha
21:30 Divadlo hudby – OSMDESÁTDEVĚT - TRENAŽÉR JEDNÉ REVOLUCE, repríza

SOBOTA 16. 5. 2009
10:00 Moravské divadlo („za oponou“) - EMIGRANTI (PL), Teatr Provisorium & Kompania Teatr Lublin
17:00 Konvikt (div. sál) OSOBNÍ ANAMNÉZA, ANEB VEDLEJŠÍ PŘÍZNAKY JEDNÉ TOTALITY, Opona, o.p.s
20:00 Moravské divadlo („za oponou“) – 1984, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, režie: Jan Mikulášek
23:00 Tereziánská zbrojnice (nádvoří) - DOPPELGÄNGER - Hermetisches Theaterkabinett II. (CZ, DE, GRE, PL, RUS)

NEDĚLE 17. 5. 2009
9:30 Moravské divadlo („za oponou“) - 1984, repríza
17:00 Konvikt (div. sál) - OSOBNÍ ANAMNÉZA, ANEB VEDLEJŠÍ PŘÍZNAKY JEDNÉ TOTALITY, repríza
20:30 Moravské divadlo - VĚJÍŘ S BROSKVOVÝMI KVĚTY, Divadlo v Dlouhé Praha 23:30 Horní náměstí - TaBALADA (CZ & FRA), Décalages

PODROBNÝ PROGRAM FESTIVALU DIVADELNÍ FLORA 2009

Linda Lešikarová