Tento zažitý obraz stařičkého mocnáře chce nyní vylepšit Jan Sulovský svou hrou Začalo to v Olomouci. Premiéra inscenace připravené ve spolupráci se členy činohry Moravského divadla proběhne v Arcibiskupském paláci zítra, tedy na den přesně sto šedesát let po intronizaci císaře na rakouský trůn. Představení začíná v 19 hodin.

„Mám rád historii a zajímám se o významné osobnosti spjaté s olomouckou metropolí. Tato nejnovější inscenace vlastně završí pomyslnou trilogii, jejíž první díl se před jedenácti lety věnoval osudu generála Lafayetta a druhý pak před dvěma lety zavraždění posledního Přemyslovce Václava III. Snažím se hry uvádět v autentických prostorách, což se podařilo i tentokrát, kdy nám byl umožněn přístup do slavnostního sálu Arcibiskupského paláce,“ svěřil se Sulovský.

Autor historického dramatu přiznává, že byl vůči osobnosti Františka Josefa I. zpočátku předpojatý. „Nabídku zpracovat toto téma jsem nejprve odmítl, protože se považuji za vlastence a nechtělo se mi zabývat se tímto nepříliš populárním panovníkem. Ale studiem historických materiálů jsem postupně zjistil, že jde o nesmírně zajímavou osobnost, k jíž zesměšnění přispěli někteří čeští literáti a historici. Tento zjednodušující obraz pak zastínil skutečnost, že František Josef dokázal vládnout mnohonárodní říši neuvěřitelných osmašedesát let a přežil více než pětadvacet vlád,“ upozornil autor hry a režisér inscenace Sulovský.

Příprava textu zabrala téměř celý rok. „Historických materiálů bylo hodně a musel jsem najít způsob, jak osobnost císaře uchopit. Na první pohled se totiž zdálo, že vedl nudný život úředníka, ale podrobnějším studiem jsem zjistil zajímavosti o jeho neveselém soukromí. V osobním životě ho potkala řada tragédií, například zavraždění manželky, oblíbené císařovny Sisi, nebo sebevražda syna Rudolfa. Hra se drží skutečnosti a pokud jsou v ní fiktivní scény, vždy vycházejí z konkrétních reálných událostí,“ prozradil.


Hlavní roli ztvární Václav Bahník, jeho choť si pak zahraje Naděžda Chroboková. Úlohu syna Rudolfa svěřil režisér Petru Kubesovi. Herci zatím zkoušeli v budově Českého rozhlasu Olomouc, hlavní zkoušky přímo v Arcibiskupském paláci mají naplánované na dnešní a zítřejší den.