Co vaše noha? Lepší se to? Co se vlastně přesně stalo?

Díky za optání. Zranil jsem se před dvěma týdny při koncertě v Paříži. Pokoušel jsem se bubnovat nohou, ale tentokrát to bohužel nevyšlo (smích). Hrozně to bolelo, doktor dokonce říkal, že je to možná zlomené. Naštěstí se to rychle hojí a v Olomouci byste neměli poznat na pódiu rozdíl. I když si asi budu muset dávat větší pozor na své slavné skoky.

Na minulém turné jste měli poměrně intimní až ponuré nasvětlení scény, můžeme v Olomouci očekávat něco jiného?

Pořád pracujeme na vizuální stránce našich vystoupení a vymýšlíme stále nové videoprojekce. Začínám se více věnovat natáčení nejen našich projekcí, ale i tvorbě oficiálních videoklipů pro hudebníky jako James Cook nebo kapelu Noblesse Oblige. Skoro vše natáčíme v bývalé průmyslové budově, která je více než deset let opuštěná a kterou jsme si zvolili jako naši základnu. Tohle místo jsme našli náhodou a postupně se jej snažíme opravovat. Je tam spousta místností, které mohou být během okamžiku přetvořeny na jakoukoli filmovou scénu, a s trochou fantazie a snahy si můžeme vytvářet své vlastní světy. Do budoucna bychom zde rádi natočili více materiálu pro projekce a možná i krátký film.

Jak se podle vás změnilo vaše publikum za ty roky, co vystupujete?

S IAMX jsme začali v roce 2004, to znamená sedm let na to, abychom si vytvořili naši milovanou fanouškovskou základnu. Fanoušci IAMX jsou si podobni všude po světě. Tak například, většina z nich má více či méně problém zapadnout do tzv. spořádané společnosti. Rádi si děláme věci po svém, rádi se převlékáme do neobvyklých kostýmů, píšeme kontroverzní texty a využíváme projekce, které neodpovídají obecnému vkusu. Prostě se snažíme být upřímní v našich emocích, touhách i obavách. Někteří fanoušci jsou s námi už od začátku, jiní nás právě objevili a někteří nás snad objeví v pátek v S-Cube. Na našich koncertech můžete vidět patnáctileté, stejně jako páry v důchodovém věku. Všechny ale spojuje podobná vizáž a tendence s námi odzpívat celý koncert. Jsme velice hrdí na to, že nám prokazují tolik podpory.

Existují muzikanti nebo osobnosti, které mají vliv na vaši tvorbu? Inspirujete se někým?

Obdivuji myslitele, filozofy, lidi, kteří mají vize, ať již ve vědě nebo v umění. Lidi, kteří si stojí za tím, co dělají, bez ohledu na mainstream. Jmenovitě bych uvedl matematika Ludwiga Boltzmanna, režiséra a malíře Dereka Jarmana nebo spisovatele Joe Ortona.

Je něco ve vašem životě, co jste ještě neudělal nebo nezkusil, ale hrozně byste rád?

Určitě se vám tady nevyznám z nějakých zvrhlostí, když jde o denní tisk (smích). Každopádně, rád bych procestoval ještě spoustu míst na světě. Pravděpodobně jsem byl na více místech než většina běžných lidí, a za to jsem velice vděčný. Ale určitě bych se rád podíval ještě na místa, jako jsou brazilské pralesy nebo jezero Bajkal.

IAMX mají neskutečně velkou fanouškovskou základnu v Česku i na Slovensku. Jak si to vysvětlujete?

Naše písně se snaží vypořádat s frustrací z toho, co se považuje za normální, nejen s pomocí smutku a melancholie, ale také pomocí vyjádření toho, co skutečně cítíme. Zdá se, že přesně tohle obzvlášť působí na Čechy a Slováky, kteří bez ohledu na jejich pohnutou minulost, nikdy nepřestali vytvářet ani obdivovat umění. Důkazem toho jsou například brilantní filmy Jana Švankmajera nebo Františka Vláčila. Byla doba, kdy jsem se chtěl přestěhovat do Prahy, ale na poslední chvíli jsem si vybral Berlín, protože je přeci jen více v centru dění. Jsem si jistý, že čeští fanoušci cítí, že se zajímáme o jejich kulturu.

Je něco, co byste rád vzkázal návštěvníkům pátečního koncertu?

Uvidíme se v pátek (smích).

Autor: Helena Vavrdová

Překlad: Eva Kubáčová