Klasické dílo maďarského skladatele Emmericha Kálmána chystá kromě energických výkonů zpěvaček Eleny Gazdíkové a Ley Vítkové také taneční čísla a operetní hity Joj, cigán či Tam, kde je Varaždín.

Klasickou maďarskou operetu, jejíž děj se odehrává na počátku minulého století v maďarském sídle krásné a bohaté hraběnky Mariky, nastudovala se souborem opery a operety režisérka Dagmar Hlubková.

„Kálmánovu tvorbu znám velmi dobře. Marica obsahuje stejné postupy a principy jako autorova nejpopulárnější opereta Čardášová princezna. Odlišuje se tím, že je v ní předepsaná cimbálová muzika. V naší inscenaci tak budeme mít kapelu na jevišti jako součást děje, což bude zajímavé obohacení," popsala Dagmar Hlubková.

Právě hudební nastudování si vzal na starost Petr Šumník, podle nějž čeká diváky to nejlepší z operetního žánru vůbec.

„Maďarské prostředí nabízí hudební konfrontaci čardáše a valčíku, tedy chceme-li, Rakousko-Uhersko převedené do hudební řeči," zdůraznil Petr Šumník.

V hlavní roli hraběnky Mariky se představí Elena Gazdíková v alternaci s Leou Vítkovou a zchudlého hraběte Ta-ssilia ztvární Ondřej Koplík nebo Petr Martínek.

Vášnivou atmosféru dokreslí projekce

Důležitým hybatelem děje je baron Kolomán Zsupán, který usiluje o hraběnčinu ruku. Toho v olomoucké inscenaci hraje a zpívá Martin Štolba v alternaci s Milanem Vlčkem.

„Role Kolomána se nachází za hranicí mého oboru a dá se říci, že se jedná o typický mladokomický tenor, což je pro mě jako barytona opravdu výzva," prozradil Martin Štolba.

Kromě vynikajících pěveckých a hereckých výkonů zaujme diváky také scéna, jíž dominují posuvné paravány, a vášnivou atmosféru dokreslí projekce.

Premiéra operety Hraběnka Marica začíná v Moravském divadle v pátek v 19 hodin a druhá premiéra se koná o den později ve stejný čas.