Výběr těch nejznámějších nabídnou Radek Pastrňák a spol. ve čtvrtek v 19 hodin uničovskému publiku na nádvoří místního městského úřadu. Na letošní rok si skupina pro své fanoušky připravila speciální koncertní program Jukebox. Jak název napovídá, o podobě vystoupení rozhodují sami posluchači, kteří z dosavadních sedmi alb volí své nejoblíbenější písničky. Do Uničova však Buty přijedou s klasickým průřezovým repertoárem. „Určitě nebude chybět Krtek, Nad stádem koní, Mám jednu ruku dlouhou a na závěr Vrána a Hajcman blues. Dokonce i Františka, kterého nás dřív už opravdu nebavilo hrát, jsme zase vzali na milost, protože je to hit a fanoušci ho prostě chtějí,“ prozradil k podobě koncertu klávesista Milan Nytra.

Původně jazzovou a funky kapelu Buty založila dvojice Radek Pastrňák-Richard Kroczek v roce 1986 poté, co společně prošli účinkováním v doprovodné skupině Marie Rottrové. Během koncertování s Vlastou Redlem v roce 1989 vykrystalizovala sestava, která trvá v podstatě do současnosti. Zakládající dvojici doplnili Petr Vavřík, Milan Nytra, Milan Straka.

Pětice zažila obrovský úspěch s alby Ppoommaalluu (1994) a Rastakayakwanna (1997), ale i komerční selhání v podobě koncepční desky Normale (2001). Příprava zatím poslední nahrávky Votom trvala dlouhé čtyři roky. „Přišla na nás regulérní tvůrčí krize. Možná to byla přirozená pauza, která zákonitě musela přijít poté, co jsme deset let intenzivně hráli a vydávali jednu desku za druhou,“ přiznal Kroczek.

S programem Jukebox absolvovali Buty přibližně třicet koncertů, takže mají určitě představu o tom, které písničky jsou mezi fanoušky nejhýčkanější. Nebo ne? „Záleží na tom, kde zrovna hrajeme. Někdo chce slyšet staré věci, někdo zase písničky z novějšího Kapradí nebo z Normale. Věřím, že pokud pojedeme s Jukeboxem i příští rok, tak v žádostech přibude více skladeb z poslední desky,“ uvedl Nytra.