Na své první turné, v jehož rámci dnes navštíví také olomoucký U-klub, vyrazila 1. listopadu. Koncertu, který začíná ve 21 hodin, bude předcházet set dýdžeje Mersiho. „Vystoupení se bude opírat o skladby z novinkového alba Hodina, zazní však i starší písničky z doby, kdy kapela hudebně těžila z world music,“ prozradil manažer Jaroslav Panenka.

Akt pro SuperStar


O Bůhví se začalo poprvé výrazněji mluvit v souvislosti s populární televizní soutěží Česko hledá SuperStar, kterou moderoval syn herce Radoslava Brzobohatého, skladatel, klávesista a zpěvák Ondřej. Získaná popularita se mu před třemi lety hodila k tomu, aby představil svou kapelu a s ní i v podstatě debutové album Akt (předchozí eponymní demo se nedostalo do běžného prodeje). Písně inspirované latinou, balkánskými a ruskými melodiemi doplňovaly české texty kytaristy a zpěváka Martina Hrubého, který se společně s Brzobohatým stará o většinu repertoáru.

Novinku Hodina dotočila skupina v únoru letošního roku pod producentským dohledem Yardy Helešice, někdejšího člena Support Lesbiens. „Je to příjemný pop s trochou funku a s nádhernými texty. Spolupráce s Bůhví byla fantastická. Snažili jsme se dát jejich novým písničkám co nejlepší formu. Naštěstí jsme na většinu věcí měli absolutně stejný názor,“ zhodnotil Helešic.

Snímky od Turka


Dvanáctipísňovou kolekci uvedl pilotní singl Nad strží, který se dostal na první místo hitparády Eso a vysílala ho rovněž MTV. „Každá ze skladeb má svoje opodstatnění a důvod být na desce, což je věc, na kterou by měla myslet velká spousta domácích kapel, až bude zase točit nové album. Kapela našla tvář, která ji posune z oblasti sice populárních, ale spíše atrakcí do reálného boje o posluchače a jeho přízeň,“ vyzdvihl hudební kritik Martin Svetlík.

Fotografie na bookletu desky, která mimochodem skutečně trvá přesně šedesát minut, pocházejí od předního českého fotografa Jiřího Turka, pro něhož to byla první domácí zakázka po návratu ze čtyřletého pobytu v USA.

V olomouckém U-klubu se Bůhví představí ve složení: Martin Hrubý - zpěv, kytary, Ondřej Brzobohatý - zpěv, klávesy, Ulf Gjerdingen - basa, Karel Pičman - trubka, Mikoláš Nop - bicí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika