Začátek letošního roku je pro něj ve znamení českého turné, v jehož rámci James zavítá vbe středu i do olomouckého Divadla hudby. Koncert začíná v 19.30 hodin.

V Olomouci budete hrát především písně z posledního alba Days Like These. Můžete jej představit? Kde a s kým jste ho nahrával a jak zní v porovnání s předchozími deskami?
Nahrával jsem jej před dvěma lety v San Franciscu a New Yorku. Ve velké Británii vyšlo v dubnu 2007, v dalších evropských městech a Spojených státech o něco později. Většinu skladeb jsem nahrál za doprovodu kapely, kterou tvořili bubeník Scott Amendola, baskytarista Jon Evans, kytarista Gawain Mathews a Ben Yonas, který obstaral hru na piano a klávesy. Deska je mnohem rozmanitější než ta předchozí, ale pořád jsem to já. Ačkoliv já asi nejsem ten nejvhodnější k tomu hovořit o vlastních nahrávkách.

O čem pojednávají vaše texty? Ovlivnilo je narození vašeho syna?
Většina skladeb začala vznikat v době, kdy jsem ještě nevěděl, že se stanu otcem, takže tento fakt žádná píseň nereflektuje. Většinou jde o záznam pocitů, příběhů a událostí v mém životě, ať už jsem je zažil doma nebo na turné. Jde o univerzální témata.

Vloni jste absolvoval turné s Lenkou Dusilovou. Jste dobří přátelé. Jaké bylo společné koncertování?
Dobré bylo, že Lenka jela šňůru s americkou kapelou, jejíž členové jsou rovněž mí dobří kamarádi. Její pozvání mě potěšilo, měl jsem možnost slyšet je společně hrát a pochytit od nich pár věcí. Bylo to příjemně strávených pár týdnů.

Širší publikum vás zná ze soundtracků k filmům Snowboarďáci a Rafťáci. Vloni jste spolupracoval na komedii Bobule. Šlo jenom o písničky, nebo jste skládal i orchestrální hudbu?
Režisér a producent mě oslovili téměř na poslední chvíli. Nakonec jsem pro ně nahrál jednu píseň a čtyři instrumentálky, z nichž jedna měla být něco na způsob moravské lidovky. Použili jsme bicí, perkuse, cimbál, housle a dudy. Od té doby jsem skládal několik dalších soundtracků, letos bych měl dělat na dvou filmech. Minulý týden jsem nahrával hudbu pro trailer k filmu Jánošík.

Jaké jsou vaše plány na letošní rok, co se týče koncertování?
Momentálně jedu turné po České republice, které má jedenáct zastávek. Potom zamířím do Spojených států, kde mě čeká několik vystoupení, včetně jednoho velkého festivalu. Pak se vrátím zpátky do Evropy a čekají mě koncerty v Holandsku a Německu. Na duben už mám domluvenou cestu do Vietnamu, poté odehraju několik koncertů ve Velké Británii, a to už bude léto a festivaly. Do toho práce na filmové hudbě a příprava sólového alba. Jsem zvědavý, co mě čeká na podzim.