Přesto jeho skladby i živá vystoupení už stačily „zkultovnět“ a třeba křestu poslední nahrávky Retrofutro přihlíželo v přeplněném Lucerna Music Baru více než jedenáct set lidí. Písničkář, showman a bard úchylů (jak sám sobě přezdívá) koncertuje v úterý ve 21 hodin v olomouckém klubu 15minut.

„Baumaxa k nám zavítá poprvé a z jeho návštěvy mám velkou radost. Myslím, že je jenom dobře, že česká scéna má takovou originální osobnost,“ uvedl šéf klubu Jan Piskač.

Obdivuje Martina Maxu a Xenii

Písničkářův pseudonym odkazuje k dřívějšímu civilnímu povolání. Než se stal umělcem na volné noze, pracoval v sektoru kartonového zboží v Baumaxu. Současně má umělecké jméno vyjadřovat úctu ke zpěvákovi Martinu Maxovi.

„Je to můj vzor. Oba jsme pohledný svalovci a sympaťáci s kytarou. Taky se mi líbí, když má umělec ve jménu písmeno X, to měla naposledy Dáda Patrasová jako Xenie,“ přiznal svérázný hudebník.

Baumaxa (občanským jménem Lubomír Tichý) žil v Mostě čtyři roky, poté se s rodinou přestěhoval do Litvínova, kde absolvoval gymnázium. Dalším bodem jeho kariéry bylo studium na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem.

„Já myslím, že v Litvínově existuje taková beznaděj, že se odtamtud hodně lidí snaží dostat tím, že se snaží prorazit. Nevím, jestli tam migrovaly ty kmeny jinak, že tam bylo kvalitnější sperma a vajíčka, takže jsou tam nějaký nadlidi. Na druhou stranu nevím, jestli Lešek Semelka a Lunetic jsou nějaký nadlidi,“ zhodnotil s humorem sobě vlastním písničkář.

Baumaxovou silnou stránkou jsou vtipné texty. Časté vulgarismy se u něj střídají se slovními hříčkami a dvojsmysly. Neváhá si utahovat z Václava Zahradníka, Alfréda Strejčka či smrti Karla Zicha.

Na zatím poslední desce Retrofutro, která vyšla vloni na jaře, paroduje U2, Miroslava Moravce a Leoše Suchařípu a v písni Nazijazz se strefuje do kontroverzních aktivit Daniela Landy.

„Jako vždy si takřka filigránsky hraje se slovíčky, dokáže být zábavný, sarkastický, někdy až drsný a surový, ale občas zničehonic a bez varování i nečekaně vážný a citlivý,“ popsal hudební publicista Petr Korál.