Od úterý do čtvrtka přivítá Divadlo hudby, hospoda U musea a nádvoří Tereziánské zbrojnice umělce z Japonska, Irska či Islandu, jmenovat nejzajímavější osobnosti by však podle organizátorů bylo zbytečné, protože každý z účastníků přehlídky je hvězdou ve svém oboru.

Slova bez hranic navazovala na tradici festivalu Poezie bez hranic pořádaného od roku 2001 majitelem nakladatelství Petrov Martinem Pluháčkem. Pořádající občanské sdružení Detour Productions se tentokrát rozhodlo pro změnu názvu a zeštíhlení programu.

„Letos jsme upřednostnili kvalitu nad kvantitou, takže festival už netrvá šest dní a namísto poněkud roztříštěné dramaturgie je tu vyprofilovaná a mnohem kondenzovanější přehlídka. Jak už název napovídá, přinášíme to nejzajímavější z ostrovů po celém světě, ať už se jedná o Irsko nebo Island, ale i Madagaskar či Hebridy,“ vysvětlil za organizátory Robert Hýsek.

Originálně koncipovaný festival zahájí v úterý v 19 hodin loutkoherec a pedagog Noriyuki Sawa. Rodák z japonského Hokkaida vystupoval a učil na divadelních školách ve více než dvaceti zemích světa, například ve Finsku, Itálii, na Novém Zélandu nebo ve Spojených státech amerických. V Divadle hudby představí loutkovou adaptaci slavné Shakespearovy tragédie Macbeth.

Na středeční odpoledne přichystali organizátoři charitativní akci na podporu humanitární organizace Člověk v tísni. Na nádvoří Tereziánské zbrojnice proběhne Slam poetry show, tedy soutěž v přednesu vlastní poezie.

„Nemusí však jít nutně jen o recitaci básně, účastníci mohou přednést ukázku z dramatu, nějaký příběh nebo třeba dialog vedený se sebou samým. Soutěžící bude hodnotit porota složená z náhodně vybraných lidí v publiku,“ popsal Hýsek.

Středeční večer pak bude patřit básníkům a spisovatelům ze skotských souostroví Hebridy a Shetlandy. Na pódiu Divadla hudby se od 21 hodin vystřídají Robert Alan Jamieson, Peter Urpeth a Ian Stephen.

O působivý závěr festivalu se ve čtvrtek postará belfastský básník Gearóid Mac Lochlainn, kterého v 19 hodin v hospodě podpoří rapper Dóri DNA.

„Pod tímto pseudonymem se skrývá Islanďan Halldór Halldórson. Zajímavostí je, že se jedná o vnuka islandského nositele Nobelovy ceny za literaturu Halldóra Laxnesse,“ prozradil Hýsek.

Vstupenky se budou prodávat na místě před zahájením akce, permanentka v ceně 150 korun je pak k dostání v Divadle hudby. K zakoupené vstupence obdržíte festivalový sborník, osmdesátistránkovou publikaci s profily, fotografiemi, originály a překlady textů ostrovních umělců.