Premiérové představení začíná v chrámu Panny Marie Sněžné dnes v 19 hodin, první repríza se pak uskuteční zítra na stejném místě a ve stejný čas.

Britský skladatel, dirigent, houslista a klavírista Benjamin Britten napsal operu Noemova plavba v roce 1958. A právě u příležitosti padesátého výročí její premiéry napadlo Hurwortha, který v současnosti působí na olomoucké katedře muzikologie, pozapomenutý titul vzkřísit.

„Britten napsal tuto operu se záměrem zapojit při její realizaci co nejširší spektrum interpretů, od dětí až po zkušené dospělé hudebníky. Napadlo mě, že by bylo skvělé zinscenovat právě tuto operu s profesionály, studenty i dětmi. Navíc je toto dílo koncipováno jako pedagogický nástroj. Britten chtěl, aby se mladí lidé seznámili přístupným způsobem s žánrem opery prostřednictvím hudby, která je jim blízká. Za nejlepší způsob považoval začlenění mladých lidí přímo do realizace díla,“ vysvětlil výběr titulu Hurworth.

Režisér oslovil široké spektrum olomouckých hudebníků a zpěváků. Vedle studentů a souboru Collegium musicum katedry muzikologie se na inscenaci podílejí studenti ze St. Cloud State Univerzity v Minnesotě, hudebníci z Melbourne a Londýna, členové souboru opery a operety Moravského divadla a malé členky baletního studia.

„Hudební život v Olomouci je pro mne nekonečně fascinující a různobarevný. Velice se mi líbí, že se zde umělci navzájem znají a rádi spolu pracují,“ zhodnotil svoji zkušenost Hurworth.