Legenda o vesnické dívce proměněné ve vílu znovu ožije v pátek v 19 hodin. „Během sezony uvádíme vždy dva divadelní tituly, jeden doprovázený hudebním záznamem a druhý se živým orchestrem. Bylo logické vybrat jako protiváhu k modernímu baletu The Beatles & Queen balet klasický,“ vysvětlil ředitel MDO Václav Kožušník.

„Jiří Kyselák je jediným choreografem v České republice, který dokáže klasický balet inscenovat na vysoké úrovni,“ dodal pak k volbě režiséra šéf olomouckého baletního souboru Jiří Sekanina.

Prubířský kámen

Příběh baletu Giselle inspirovala povídka Víly německého romantického spisovatele Heinricha Heina. Legenda o neprovdaných dívkách, které zemřely ještě před svatbou a proměnily se ve víly, připadala libretistům ideální jako námět baletu v hlavní roli s tehdy dvaadvacetiletou tanečnicí Carlottou Grisi.

Světovou premiéru v Paříži (1841) následovala mimořádně úspěšná uvedení v Německu a Americe. Na české uvedení si diváci museli počkat pětačtyřicet let.

Pro Kyseláka je tento balet osudový – opakovaně se v něm představil nejen jako režisér a choreograf, ale také jako tanečník.

„Giselle je pro každý baletní soubor prubířským kamenem. Po technické stránce patří k nejnáročnějším titulům a rozhodně si ho nemůže dovolit uvést kterékoli divadlo. Olomoucký soubor se od doby, kdy jsem s ním inscenaci připravoval naposledy, posunul co do kvality výrazně dopředu, takže jsem nyní mohl klást náročnější úkoly,“ přiblížil Kyselák.

Režisér se během inscenování bránil příběh jakkoliv modernizovat. „Věřím, že v dnešní době není romantiky nikdy dost. Já sám se často dojímám při romantických filmech. Giselle je balet o lásce, nevěře, smrti a věrnosti. Viděl jsem už inscenaci situovanou do prostředí psychiatrické léčebny, ale tuhle potřebu nemám. Zůstávám věrný klasickému nastudování,“ vysvětlil Kyselák.

Současně prozradil, jakým způsobem posílil romantickou atmosféru. „Není potřeba ji zdůrazňovat ve výpravě, je nesena hlavně pohybem a doslova průzračnou muzikou. Je velké umění zahrát ji tak, aby nezněla lacině, což se dirigentovi Petru Šumníkovi podařilo,“ zhodnotil režisér.

Titulní roli alternují Monika Globa a Lena Illina, postavu zrádného milence Alberta ztvární Valerij Globa nebo Ivo Jambor. V dalších úlohách se představí Michal Klapetek nebo Vadim Tsepelev.

Představení doplní vernisáž

Páteční premiéru doprovodí již od 18 hodin vernisáž výstavy přibližující historii baletu Giselle od světové premiéry po současnost. Návštěvníci si ve foyer divadla mohou prohlédnout historicky první program, dobové kritiky i ukázky kostýmů.