Uznávaný choreograf Robert Balogh připravil náročný projekt ve spolupráci s Baletním studiem při Moravském divadle Olomouc (BS). Premiéra se uskuteční bezprostředně před Vánoci, v sobotu v 18 hodin.

Po Broučcích přichází Mášenka


Fascinující příběh o sváteční atmosféře Štědrého večera, ve kterém se tajemství a krása spojí s realitou i dětskou fantazií, vychází z pohádky německého spisovatele E. T. A. Hoffmanna Louskáček a myší král.

Čajkovského verze vypráví o malé Mášence, v jejímž snu ožívají hračky a k nočnímu životu se probouzí svět myší a jejich král. Společně bojují proti oživlým vojáčkům vedeným Louskáčkem, který se ovšem promění v krásného prince a pozve Mášenku do svého království.

Dosud nejnáročnější projekt BS navazuje na loňskou inscenaci Karafiátových Broučků. První baletní tréninky začaly již v září, kdy byly děti podle svých dispozic vybrány do jednotlivých rolí.

Následovala intenzivní čtyřměsíční a téměř každodenní příprava, na které se tentokrát vedle Roberta Balogha podíleli také členové souboru baletu Moravského divadla Irina Popová, Renáta Mrózková, Jana Hanáková, Michal Klapetek, Tomáš Derka, Petra Glacová a Ivo Jambor. Ti jednak v baletu ještě s dalšími svými kolegy sami vystupují, zároveň s dětmi nastudovali jednotlivé obrazy.

„Byla to pro ně zcela nová a rozhodně přínosná zkušenost,“ „Podívali se totiž na balet z opačného úhlu pohledu, tentokrát zcela nově jako choreografové,“ popsal účast dospělých tanečníků Balogh.

Výkony dětských tanečníků ve věku od čtyř do šestnácti let nadchly nejen tvůrce inscenace, ale i ředitele olomouckého divadla Václava Kožušníka. „Když vidíte, jak se pečlivě soustředí a jaký výkon ze sebou dokážou dostat, nezbývá vám, než je obdivovat,“ zhodnotil Kožušník.

V hlavní roli Mášenky se malým i velkým divákům představí držitelka stříbrné medaile z Mistrovství světa v interpretačním umění 2007 v Hollywoodu Kateřina Děrešová v alternaci s držitelkou bronzové medaile ze stejné soutěže Rebekou Hengalovou. Titulní roli pak ztvárnil Robin Weiermüller.

„Pokud jde o počet účinkujících, jedná se zatím o nejnáročnější projekt v pětileté historii Baletního studia. Na jevišti se v některých momentech objeví dokonce osmdesát dětí,“ zdůraznila vedoucí BS Jitka Weiermüllerová.

Reprízy až po Novém roce


Louskáček byl v historii Moravského divadla uvedený pouze dvakrát, naposledy před dvaadvaceti lety. Minulou neděli proběhla v rámci dětského předplatného předpremiéra inscenace, první repríza se uskuteční v sobotu 5. ledna.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika