Hosty budou Jan Švejnar, sopranistka Lynn Eustis, klavíristka Alice Fiedlerová, kytarista Tomáš Hanzlíček, varhanice Joan DeVee Dixon, hobojistka Kristen Cooper a další.

Jednotlivé akce se uskuteční v Arcidiecézním muzeu, Mozartově sále a chrámu sv. Mořice. Přednášková a besední část programu bude v prostorách Univerzity Palackého. Některé koncerty uvidí i zájemci v Prostějově, Uničově, Hranicích a dalších městech kraje.

„Na myšlenku uspořádat Americké jaro také v Olomouci jsme přišli společně s profesorem Josefem Jařabem, který působí na Univerzitě Palackého a pracoval s námi i na loňském ročníku. Při přípravě olomouckého programu jsme navázali součinnost nejen s univerzitou, ostatními zástupci kulturního života ve městě, ale také s Moravskou filharmonií, přesněji s paní Kvapilovou, se kterou se nám výborně spolupracovalo,“ uvedla ředitelka pořádající společnosti Jiřina Rybáčková.

Zahájení bude v Redutě

Čtvrtý ročník festivalu Americké jaro navštíví poprvé město Olomouc. V pátek se v Redutě uskuteční zahajovací koncert, který je zároveň i součástí programu festivalu Dvořákova Olomouc.

Na koncertě zahraje mnohačlenný orchestr Hudby Hradní stráže a Policie České republiky pod taktovkou Václava Blahunka. Na festivalu vystoupí i přední čeští a zahraniční hudebníci – sopranistka Lynn Eustis, klavíristka Alice Fiedlerová, kytarista Tomáš Hanzlíček, varhanice Joan DeVee Dixon a další.

„Hlavní nehudební hvězdou letošního ročníku je bezesporu ekonom Jan Švejnar, který zavítá i do Olomouce a bude zde přednášet na Univerzitě Palckého,“ doplnila Rybáčková.

Linda Lešikarová