PROGRAM: FLAMENCO FESTIVAL OLOMOUC 2010

Olomoucké tanečnice se flamencem zabývají již osm let a na mezinárodní přehlídce se letos podílejí také organizačně.

„Začínaly jsme se španělskou tanečnicí a lektorkou Elenou Moreno, která tu působila na univerzitě. Pod vedením Eleny jsme postupně začaly pronikat do tajů flamencového tance,“ zavzpomínala členka souboru Petra Pšenicová a dodala, že tanci se věnuje od dětství.

Po odchodu lektorky Eleny Moreny v roce 2008 se soubor postavil na vlastní nohy. Po prvním roce nové existence připravil soubor v prostorách olomouckého Divadla hudby úspěšné celovečerní taneční představení Flamenco – Aires del Sur.

Aires del Sur má vždy dobrou návštěvnost. A není se čemu divit, donedávna to byl jediný flamencový soubor v Olomouckém kraji.

„Myslím, že flamenco jako nejen taneční styl, ale i životní postoj je přitažlivé pro stále více lidí. Dokládá to jak zvyšující se zájem o tento vášnivý tanec, tak i vznik mnoha flamencových skupin. Před několika lety byly flamencové aktivity spojené pouze s Prahou,“ vysvětlila Pšenicová.

V roce 2009 vzniklo i občanské sdružení Aires del Sur, jehož hlavním cílem je prezentace španělské kultury.

„Považujeme za velký úspěch, že jsme byly schopné i po odjezdu Eleny dál se naplno věnovat tanci. Jezdíme na různé taneční workshopy. Dvakrát do roka jezdí některé členky do Španělska,“ uvedla.

Soubor svůj taneční um předvádí i na festivalech, například v Mníšku pod Brdy nebo na Mezinárodním flamencovém festivalu v Olomouci, na kterém se letos podílí i organizačně.

Pravidelně pořádá i placené kurzy flamenca, které začínají vždy na podzim a jsou pro začátečníky i pokročilé.

„Začínajícím dáváme možnost veřejně vystoupit,“ dodala.