Celý večer byl pojatý jako talkshow, v níž se střídali zástupci města, kraje, univerzity a na řadu přišel také ředitel festivalu Jakub Korda.

Ivo Šmoldas má „za ušima“, proto se u některých odpovědí na jeho otázky hosté pořádně zapotili.

Součástí zahajovacího večera, který byl živě přenášen i do vedlejšího atria, bylo také předání Ceny za celoživotní přínos popularizaci vědy psychiatru Cyrilu Höschlovi, letošnímu hlavnímu hostu.

Po zahájení startovaly hned dvě akce, z nichž jedna lákala na smích, druhá na hudbu formace Magnetik, se kterou se lidé mohli potkat na nádvoří Konviktu. Nedaleké kino Metropol, další festivalové místo si zase pronajal smích, a to doslova. Smáli se tu totiž všichni, zejména pak účastníci mistrovství ČR ve smíchu.

Dohromady se tu sešlo deset odvážlivců, kteří si přišli vyzkoušet, jaké to je rozesmát plný Metropol smíchem. Po dvou kolech, kdy se smálo třeba ďábelsky, přišly na řadu smějící se dvojice, z nichž diváci potom vybírali vítěze. Tečku za prvním dnem udělalo ve stanu na parkánu hudební duo Liška a Čáp s elektronickou muzikou.

„Festival začal úspěšně. Dokladem toho můžou být dlouhé fronty, které se tvoří u akreditací. Dobře dopadlo i zahájení a myslím, že i celý večer s Ivo Šmoldasem byl příjemný. Kromě jiného bych zítra návštěvníky pozvala na filmy ze sekce Mozek, konkrétně na ten, který se bude promítat od 18 hodin v Metropolu s názvem Mozek,“ popsala za festival Eva Votrubová.