Jméno Andrew Holtz mnohým nic neřekne, ovšem zazní-li Dr. House, většina čtenářů zbystří. Holtz je totiž autorem knihy, podle které byl natočený i stejnojmenný seriál o životě netradičního doktora. A právě spisovatel je jedním z významných hostů, který zavítá na festival Academia Film Olomouc (AFO).

Ten začíná v úterý a skončí v neděli 19. dubna. Celá akce se uskuteční v Uměleckém centru Univerzity Palackého, kině Metropol a Arcidiecézním muzeu Olomouc. Hlavním pořadatelem přehlídky, na níž se bude řešit například vztah médií a politky či problematika gender, je opět Univerzita Palackého.

Blok nazvaný Dr. House – pravda, nebo mýty? je jedním z největších lákadel festivalu. Na worshopu s uznávaným americkým publicistou, někdejším korespondentem CNN a držitelem ceny Emmy, představí Holtz svou právě připravovanou knihu, zaměřenou na jiný známý seriál z nemocničního prostředí Chirurgové.

Diváci se poté v pokračující Noci s Dr. Housem mohou těšit na českou premiéru několika dílů tohoto seriálu s kontroverzním lékařem dr. Gregory Housem.

Návštěvníci festivalu se také budou moci seznámit s nejnovějším projektem stanice Discovery TIME WARP, který uvede sám moderátor cyklu Jeff Lieberman.

V tomto dokumentárním seriálu využívají filmaři vysokorychlostní digitální kameru, snímající až dvacet tisíc snímků za vteřinu, což umožňuje divákům vidět běžné i méně obvyklé fyzikální jevy tak, jak to bylo doposud nepředstavitelné – například vhození lentilky do mixéru.

„Pro AFO je velkým vyznamenáním, že produkce Discovery přeruší na týden natáčení druhé sezony pořadu, aby se Jeff mohl osobně festivalu zúčastnit a převzít speciální ocenění,“ sdělil hlavní dramaturg festivalu Jakub Korda.

Psychologie i astrofyzika

Na listině významných hostů jsou také jména Chuck Workman, Steve Lichtag, Betsy McLane, Mark Rissi, Jiří Krejčík, Ladislav Helge a Luboš Motl.

„Po loňském ročníku, kdy jsme nesoutěžní část programu Studio koncentrovali a zasvětili především dvěma velkým tématům, jsme se letos vydali jinou cestou. Skladba této části programu je více rozmanitá a rozbíhá se do velkého množství oborů. Cílem je oslovit publikum se zájmem o astrofyziku, psychologii, gender studies, environmentální problematiku, medicínu, právo, nové technologie a další témata,“ řekl o letošní náplni Korda.

V soutěžní části festivalu, rozdělené na českou a mezinárodní, se o vítězství utká patnáct domácích a osmnáct zahraničních nejnovějších vědeckopopulárních dokumentů.

K tradičním programovým složkám AFO patří soutěž o nejlepší český a zahraniční populárně-vědecký snímek.

„V letošním roce se přihlásilo přes dvě stě snímků z celého světa. Opět tak můžeme nabídnout divákům filmy, které jsou exkluzivně k vidění pouze zde, v rozsahu a pestrosti, momentálně nemající v Evropě konkurenci,“ upozornil ředitel festivalu Petr Bilík.

Vzpoura mozků

Další tematický okruh Gender má za cíl představit problematiku emancipačního myšlení. Blok Sociální experiment – Pokusy na lidech se zase zaměří na historii a etiku experimentování s lidským jedincem.

„Celá problematika bude vnímána i přesahově, například ve vztahu k takovým událostem, jako je mučení vězňů ve věznici Abu Ghraib,“ doplnil Korda.

V rámci doprovodných akcí představí organizátoři AFO jedinečnou výstavu velkoplošného tisku kultovního českého komiksu Vzpoura mozků, a to i za účasti jeho tvůrce Václava Šorela.

Tradiční hudební program letos obstarají hvězdy české indie scény Sunshine, legendární uskupení Jana Čechtického Ohm Square, písničkář nové generace Niceland, nevidomý romský multiinstrumentalista Mário Biháry a osobité dívčí hip-hopové duo ČokoVoko.

AFO: Program úvodního dne, úterý 14. dubna

14.00 FILMOVÝ SÁL
Jak si lidé zajali pohyb / Malá pocta Bohumilu Vošahlíkovi
host: Alice Růžičková / retrospektiva

14.00 DIVADELNÍ SÁL
Jeruzalémské řeže
Izrael, Švýcarsko 2008 / Liran Atzmor / 52´/ světová soutěž
Banánové války
Francie 2007 / Didier Fassio / 52´/ světová soutěž

14.00 DIVADLO HUDBY
Příběhy z přírody: Smrtelná objetí - Příběh kudlanky nábožné
Česká republika 2008 / Oldřich Mikulica / 9´/ předfilm
Smrt Fuerteventury
Česká republika 2008 / Otakar Štěrba / 9´/ předfilm
Štětcem a mačetou
Česká republika 2008 / Vladimír Šimek / 57´/ česká soutěž

17.00 FILMOVÝ SÁL
Zapomenuté transporty do Polska
Česká republika 2009 / Lukáš Přibyl / 85´/ česká soutěž

17.00 DIVADELNÍ SÁL
Cesta Magdalény Robinsonovej
Slovensko 2008 / Marek Šulík / 40´/ světová soutěž
Ztracená kolonie
Nizozemí 2008 / Astrid Bussink / 72´/ světová soutěž

17.00 DIVADLO HUDBY
Dr. House – Pravda, nebo mýty?
host: Andrew Holtz
Novinář a spisovatel Andrew Holtz, autor bestselleru Dr. House: pravda a mýty o netradičních lékařských metodách v populárním seriálu, bude ve své přednášce s ukázkami srovnávat moderní medicínu a seriálový hit.
Noc s Dr. Housem
Ve spolupráci s HBO proběhne projekce několika dosud v ČR neuvedených dílů seriálu ověnčeného mnoha oceněními. Dr. House na plátně!

19.30 KAPLE BOŽÍHO TĚLA
Slavnostní zahájení festivalu

20.00 FILMOVÝ SÁL
Kruh života živý život cirkusu
Řecko, Německo 2007 / Konstantinos - Antonios Goutos / 6´/ předfilm
Rembrandtovo žaluji
Nizozemsko 2008 / Peter Greenaway / 86´/ světová soutěž

20.00 DIVADELNÍ SÁL
Karelie - Jeden den
Česká republika 2008 / Petr Baran / 12´/ předfilm
Poselství Jana Palacha
Česká republika 2008 / Kristina Vlachová / 57´/ česká soutěž

20.00 HORNÍ NÁMĚSTÍ
Zamilovaná zvířata
Francie 2007 / Laurent Charbonnier / 85´/ projekce na náměstí

21.00 ATRIUM UC UP (Konvikt)
Čoko Voko – koncert

21.00 U-KLUB
Dorian Gray´s Prostitutes – koncert
Sunshine – koncert

22.00 FILMOVÝ SÁL
Pokus o duchovní nápravu opraváře televizí Josefa Lávičky v devíti obrazech
Česká republika 2008 / Lukáš Kokeš / 14´/ předfilm
Heroes/Das Konzept
Česká republika 2008 / Tomáš Hátle / 20´/ předfilm
Hauser a Žižek: teoretikové postmarxistické filozofie
Česká republika 2008 / Helena Všetečková / 70´/ česká soutěž
Slavoj Žižek – slovinský filozof, sociolog a teoretik levicového zaměření navazující na dílo francouzského psychoanalitika Jacquese Lacana, a český filozof Michael Hauser.

22.00 DIVADELNÍ SÁL
Skrytá tvář strachu
Itálie, Francie 2008 / Enrico Cerasuolo / 52´/ světová soutěž
Od 11. září 2001 se New York stal centrem nové epidemie úzkosti, která se rychle šíří západním světem. Strach, napadající společnost, je předmětem studie laureáta Nobelovy ceny Erica R. Kandela, který společně s dalšími neurovědci zkoumá poststresové poruchy.

Kompletní program: AFO 2009