A trnou, jestli vyjde počasí. Ve vsi sice plánují postavit kulturák a už i vědí, jak si poradit s velkou investicí, ale k tomu, aby se posunuli dál, potřebuji územní rozhodnutí. Na to zatím čekají, protože v Moravském Berouně chybí stavební referent. Na místo vypsali už dvě výběrová řízení, jenže se nikdo nepřihlásil. Snad rozhodne třetí kolo, na stole leží dvě přihlášky.

„Všechny akce, které pořádáme, musíme mít venku. Pokaždé jsou to nervy, protože nevíme, zda vyjde počasí," uvedla starostka Norberčan Marie Vališová.

„O dechovky je velký zájem, vloni přijelo přes dvě stě lidí. Snad v sobotu nebude pršet," obávala se starostka.

Zároveň doufá, že se na prostranství za kostelem bude zpívat a tancovat letos naposledy.

„Postavíme kulturák. Už máme všechno připravené a počítáme, že zhruba na polovinu potřebné částky si vezmeme úvěr. Jen čekáme na územní rozhodnutí, abychom se posunuli," popisovala.

Bez něj vesnice nemůže získat stavební povolení a pustit se do desetimilionové investice.

Žádost poslali Norberčanští na úřad v Moravském Berouně, kde ovšem nemají stavebního referenta. Kompetentního člověka hledají měsíce.

„Výběrové řízení zrušili snad třikrát. Pořád nikoho nemají. Naši věc předali kraji a ten určil jako příslušný stavební úřad Uničov. Čekáme, zda k tomu budou něco mít. Snad se pohneme," líčila Marie Vališová.

Podle tajemníka berounské radnice Romana Mondeka se do posledního výběrového řízení, které mělo uzávěrku přihlášek ve středu odpoledne, přihlásili dva lidé.

„Jmenoval jsem výběrovou komisi a v příštím týdnu budeme vyhodnocovat, zda zájemci splňují podmínky, nebo ne," uvedl. Do předchozích konkurzů se nepřihlásil nikdo.

Podle tajemníka je problém ve stavebním zákoně a jeho nárocích na referenta.

„Zatímco dříve stačilo, když byl dotyčný strojař a měl odbornou zkoušku na stavební úřad, dnes musí být referent právníkem nebo stavařem," vysvětloval. „Takového člověka ovšem nezaplatíme," dodal zásadní problém.

Agendu pro Moravskoberounsko zatím musejí zabezpečit jinde. Jestli to bude Uničov nebo Šternberk, o tom podle vytížení pracovišť rozhodují na kraji.

„Je to samozřejmě složité. Řešila se rekonstrukce budovy léčebného ústavu, Granitol staví novou výrobní halu, město bude stavět sportovní halu," uvedl tajemník. „Doufáme, že místo se již brzy obsadí," dodal.