Případ se týká dvou dotací na rekonstrukci zámků v Jeseníkách. V prvním případě byla v roce 2011 společnosti Kolštejn přiznána dotace 24 milionů korun na rekonstrukci stejnojmenného zámku v Branné na konferenčně-společenské centrum se čtyřhvězdičkovým renesančním hotelem.

V druhém případě byla o tři roky později společnosti Georgius Denator přiznána patnáctimilionová dotace na první etapu vybudování zámeckého hotelu Chateau Wiessenberg v zámku v Loučné nad Desnou.

Zámek Kolštejn v Branné slouží jako hotel.
Zámek v Branné slouží jako hotel. Podívejte se, jak to v něm vypadá

„V podstatě to znamená, že obžalovaný prostřednictvím dvou společností dosáhne zhodnocení majetku v jednom případě o 24 milionů, v druhém o 15 milionů korun. Jde o nevratné částky, a jeho povinností bylo jediné. Vybudovat to, k čemu se zavázal, a během rekonstrukce uvádět pravdivé údaje. Pokud toho není jakýkoli příjemce dotace schopen, má každý žadatel povinnost od projetu odstoupit a dotace vrátit,“ řekl soudce Petr Sušil.

Pět a půl roku vězení

Podle soudu totiž podaly firmy, respektive Petr Látal jako jejich statutární zástupce, žádosti o platby. A to ačkoli si byli vědomi, že skutečný stav provedených prací neodpovídá fakturovaným nákladům. Na rekonstrukci zámku v Branné bylo dle soudu neoprávněně získáno 22 milionů korun, u Loučné 10 milionů.

Ze zámku v Loučné nad Desnou bude hotel.
Loučná přitahuje podnikatele v turismu

Soudce konstatoval, že Petr Látal a společnosti Kolštejn a Georgius Denator spáchali zločiny poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvod.

Petr Látal byl odsouzen k pěti a půl rokům vězení, milionovému peněžitému trestu a pětiletému zákazu účasti v dotačních řízeních.

Firma Kolštejn byla odsouzena k milionovému peněžitému trestu a pětiletému zákazu přijímání dotací, společnost Georgius Denator k dvousettisícovému trestu a pětiletému zákazu přijímání dotací. Peněžitý trest u ní byl nižší, protože celou dotaci vrátila.

Kromě toho musí Petr Látal a firma Kolštejn zaplatit škodu ve výši 22 milionů korun.

Rekonstrukce Ulrichovy vily je první první částí zamýšlené revitalizace horní části bývalého továrního areálu v Loučné nad Desnou-Rejhoticích.
Loučná zažívá stavební boom. Místo továrny může vzniknout bydlení a služby

„Máme za to, že pan obžalovaný od počátku postupoval promyšleně s cílem prosazovat vlastní zájmy bez respektu ke smlouvě (o dotaci, pozn. red.) a smlouvou nastaveným pravidlům,“ dodal soudce Sušil.

Případ začal olomoucký soud řešit v červnu 2019. V rámci procesu se konalo několik desítek jednání, jen závěrečnou řeč vedl Petr Látal dva dny.

Emotivní reakce a vykázání

Při vyhlášení rozsudku reagoval Petr Látal velmi emotivně poté, co soudce řekl, že vinu svaluje na neexistující organizovanou skupinu.

Soudci vynadal a mimo jiné jej označil za Josefa Urválka. To byl komunistický prokurátor, který v 50. letech 20. století nesl odpovědnost za několik desítek justičních vražd. Po tomto výstupu byl ze soudní síně vykázán.

Podle Petra Látala se o dotační podvody nejedná.

„Máme na všechno protokoly, že všechno bylo v nejlepším pořádku, nikdy jsme neměli žádnou výhradu. Od začátku jsme se neměli proti čemu bránit, nevěděli jsme, kdo je poškozený. Podle pana státního zástupce se neztratila jediná koruna, ale vznikla škoda velkého rozsahu. Tu za celé čtyři roky, co trvá hlavní líčení, pan předseda (soudního senátu, pozn. red.). nikdy v ničem nedokázal. Co říkal, je bohužel lež,“ reagoval Petr Látal na rozsudek.

"Já blbec tu dražbu vyhrál"

Tvrdí, že celý proces je veden na objednávku, že se jedná o mstu a práci exekuční mafie.

„Zámek v Loučné si chtěl koupit pan Langr s panem Kyselým. Já blbec jsem tu dražbu vyhrál a toto jsou následky,“ tvrdil Petr Látal.

Soudce Petr Sušil existenci organizované skupiny popřel.

„V celém trestním řízení jsme vzhledem k proběhlým důkazům nezjistili ani náznak žádného důkazu, který by nás mohl vést k tomu, že nějaká organizovaná skupina existuje,“ řekl.

Obhájce: Odvoláme se

Žalobce Karel Studený po rozsudku uvedl, že bylo rozhodnuto podle jeho návrhu.

„Lhůtu jsem si ponechal pro přezkoumání rozhodnutí soudu týkající se změn, které ve věci učinil,“ řekl.

Naopak obhájce Jaroslav Lux uvedl, že se proti rozsudku odvolá. Rozhodnutí pro něj překvapivé není.

„Soud už v roce 2018 řekl, že obžalovaného s největší pravděpodobností odsoudí. Věřím, že se tento proces stane milníkem české justice, který obnoví narušenou důvěru v justici, protože nikdo z občanů této republiky nechce, aby byl podjatým soudcem odsouzen na pět a půl roku do vězení,“ řekl s odkazem na ústavní stížnost na podjatost soudce, kterou podal k Ústavnímu soudu.

Místo hotelu apartmány

Zámek Kolštejn v Branné, do nějž Petr Látal s rodinou podle svých slov vložili sto milionů korun, je zkolaudován a funguje jako hotel s kavárnou. Zámek v Loučné je podle Petra Látala opraven ze dvou třetin.

„Stavební práce jsou od roku 2016 zakonzervovány. Loučnou chceme v letošním roce dostavět a rozprodat. Projekt hotelu už do konce dotáhnout nemůžeme, ani pro to není doba. Zámek se bude rozprodávat jako apartmány,“ přiblížil Petr Látal.