Hanáci nicméně nečekali proti tradičnímu moravskému rivalovi jednoduché utkání. „Dokonce bych i řekl, že to bude jeden z těch těžších zápasů. Zlín je poslední, bojuje o všechno. Složitější to bude i tím, že se tam pár hráčů protočilo, tudíž se nemůžeme tolik spoléhat na sledování posledních zlínských duelů,“ řekl před odjezdem obránce Tomáš Dujsík. To ještě netušil, jak prorocká jeho slova budou.

Do sestavy Kohoutů se vrátili mladíci Bambula s Navrátilem, kteří před pauzou nastupovali v Chance lize. Snaha se jim upřít rozhodně nedala, kýžený efekt však nepřinesla.

Berani na soupeře vlétli a výsledkem jejich tlaku do brány byl šťastný odraz od brusle Lukáše Vopelky, který si za svou aktivitu vedoucí branku zasloužil.

Jan Káňa z Olomouce oslavuje vstřelenou branku do sítě Vítkovic.
Obří zlepšení přesilovek Mory vede Káňa v reprezentační formě

Symbolické klopýtnutí

Pád benjamínka Šimona Grocha hned po úvodním buly prostředního dějství vedl k dvougólovému vedení domácích. Puk za Lukáše procpal Pavel Sedláček. Berani navíc ve 25. minutě přidali v přesilovce třetí branku, když Daniel Gazda využil clony před Lukášem, kterému puk propadl do brány.

„Věděli jsme, že Zlín bude mít enormní nasazení, to se potvrdilo. My jsme se s tím nedokázali vyrovnat a prohrávali jsme 0:3. Pak to bylo těžké. Zlín bojoval celý zápas, v tom jsme se mu nevyrovnali,“ hodnotil olomoucký trenér Jan Tomajko.

Hanáci po většinu zápasu ve svých šancí naráželi na dobře chytajícího Kašíka ve zlínské kleci. David Krejčí si však došel ve třetí třetině pro faul, Káňa v následné přesilovce nabil Jiřímu Ondruškovi, který dělovkou snížil.

Fantastickou formu pak Jan Káňa demonstroval čtyři minuty a třináct sekund před třetí sirénou, když si od modré vybruslil do dobré střelecké pozice a nedal Kašíkovi šanci.

Času na srovnání sice Mora měla dost, zkusila i hru bez brankáře, Zlín ale odolal a stadion Luďka Čajky se dočkal vítězné atmosféry, na kterou čekal od triumfu nad Kometou 24. října.

„Podali jsme nejlepší výkon v sezoně. Bylo to ještě drama, soupeř má kvalitu. Moc si v naší situaci nedovedu představit, kdybychom ten zápas ještě prohráli,“ přiznal zlínský kouč Luboš Jenáček.

V neděli čeká olomouckou „Plecharénu“ další hokejový svátek. Fanoušci se těší na souboj bývalých hvězd NHL, na Hanou totiž zamíří Jágrovo Kladno. Duel je na programu od 17 hodin.

PSG Berani Zlín – HC Olomouc 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Vopelka (R. Veselý, T. Hanousek), 21. P. Sedláček (O. Flynn), 25. Gazda (Mamčics, Honejsek) – 49. Ondrušek (J. Káňa, V. Tomeček), 56. J. Káňa. Rozhodčí: Šír, R. Svoboda – Ganger, Klouček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 3638.

Zlín: Kašík – Mamčics, Gazda, Suhrada, O. Němec , Žižka, T. Hanousek, Ferenc – Kubiš, P. Sedláček, O. Flynn – Zabusovs, Honejsek, A. Zbořil – Karafiát, Hejcman, Okál – Fryšara, R. Veselý, Vopelka. Trenéři: Jenáček, Rob a M. Hamrlík.

Olomouc: Lukáš – Groch, Ondrušek, Škůrek, Rašner, Dujsík, Řezníček – J. Káňa, David Krejčí, V. Tomeček – Klimek, J. Knotek, Kucsera – Strapáč, P. Kolouch, Olesz – Bambula, Navrátil, Kunc. Trenéři: Moták a Tomajko.