Na olomouckých hokejistech bylo na první pohled znát, že jsou na ledě zase o pár dní déle. Přihrávky i střelba byly přesnější, okének v obraně už taky nebylo tolik. Výsledek odpovídal hernímu obrázku.

„Od začátku nám to docela bruslilo, myslím, že jsme byli lepší v soubojích a docela nám vycházelo napadání, kdy jsme Jihlavu dostávali pod tlak. Prosadili jsme se i gólově, proměňovali jsme šance. S výkonem jsme spokojeni,“ hodnotil utkání mladší z trenérské dvojice Kohoutů Jan Tomajko.

To všechno navzdory dosti zúžené sestavě. Mora dala na zápas dohromady jen deset útočníků. „Někteří hráči dostali volno, někteří se nám zranili ráno při rozbruslení. Už jsme do toho nechytali, tak aspoň si kluci víc zahráli,“ nedělal Tomajko z několika absencí velkou vědu a jejich důvod konkretizoval: „Lukáš Klimek má nějakou střevní virózu, to bude jednodenní, nebo dvoudenní záležitost. Zbyněk Irgl dostal volno a Franta Skladaný dostal pukem do ruky, takže nemohl hrát,“ prozradil.

Ostřížek znovu skóroval

Kohoutům se proti jednomu z favoritů Chance ligy vyvedl už vstup do utkání. I ve druhém zápase přípravy se střelecky prosadil útočník David Ostřížek. „Měl jsem i docela štěstí. Protihráči to tam vypadlo z noh a jel jsem sám před brankou, tak zkusil jsem kličku do bekhendu. Trefil jsem to, bylo to hned ze začátku, takže se mi pak i hrálo líp,“ uvedl.

Stejně jako proti kazašskému Kokšetau nastoupil po boku Jana Knotka. Jejich společná spolupráce, která položila základy ve druhé polovině minulé sezony, tak směle pokračuje. „Nevím, co Honza, ale já si určitě nestěžuju. Myslím si, že nám to celkem sedí, jenom to trochu vypilovat,“ řekl Ostřížek.

V úvodním utkání přípravy jim asistoval Zbyněk Irgl, teď se po jejich boku protočilo víc hráčů. Ostřížkovi to ale nevadilo, stejně tak to, že útočníků nastoupilo do zápasu méně než obvykle. „Člověk je víc v tempu. Občas se sice trochu zavaří, když je tam déle. Potom to trochu bolí. Ale aspoň víme, že jsme dobře trénovaní,“ usmál se.

Jeho trefa ze třetí minuty byla přesilovková, stejný přívlastek pak měla v 15. minutě i přesná rána Petra Koloucha do horního růžku. O chvíli později ale inkasoval i Branislav Konrád, který v přípravě dostal první příležitost. Pokořil ho v Jihlavě zkoušený Slovák Peter Lichanec. Ještě předtím ale opora Kohoutů předvedla úchvatný zákrok v podobě tygřího skoku, kdy po svém chybném rozehnání zhatila stoprocentní šanci Milanu Davídkovi.

Tomečkovy skvělé pasy

Ve druhé třetině a na začátku třetího dějství přišly okamžiky Vojtěcha Tomečka. Dvakrát vystřihl parádní pas, po kterém mu mohli Vilém Burian s Janem Knotkem jen poděkovat. Tomeček však ocenil parťáky. „Byly to situace, kdy si tam kluci skvěle najeli, zařvali mi, já jsem je viděl a dávali to do prázdné.“

Dukla pak sice snížila druhou trefou Lichance, jenže podruhé se prosadil i Kolouch, díky čemuž měla Mora v utkání poslední slovo. Jeho ladná klička a ještě lepší střela byly příkladnou ukázkou toho, s jakým rozdílem si Kohouti v zakončení oproti prvnímu přípravnému utkání počínali.

„Myslím si, že se kluci budou pořád zlepšovat. První extraligový zápas se hraje až někdy v osmém týdnu přípravy, takže do té doby máme čas pracovat,“ dodal Jan Tomajko po střetnutí s tradičním soupeřem pro přípravu.

Připojí se i Handl

V dalším duelu, který hrají Hanáci v úterý od 17 hodin doma s Trenčínem, by už snad mohli hrát znovu na kompletní čtyři formace. Počet útočníků navíc rozšíří 17letý Tobiáš Handl, který momentálně válčí za reprezentační osmnáctku na Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi.

„Na tréninku už s námi byl minulý týden. Počítáme s tím, že se zapojí. V pondělí, nebo v úterý se tady bude hlásit,“ upřesnil Tomajko na adresu mladíka, který si už za A-tým zahrál v průběhu minulého ročníku.

HC Olomouc – HC Dukla Jihlava 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Ostřížek (Švrček), 15. Kolouch (Valenta, Strapáč), 26. Burian (Tomeček), 45. Knotek (Tomeček), 48. Kolouch (Laš, Burian) – 18. Lichanec (Harkabus, Čachotský), 55. Lichanec (Harkabus, Čachotský). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0.

Olomouc: Konrád – Hlaváč, Švrček, Valenta, L. Rutar, A. Rutar, Rašner – Hecl, Knotek, Ostřížek – Tomeček, Kořenek, Laš – Kolouch, Strapáč, Nahodil – Burian. Trenéři: Moták a Tomajko.

Jihlava: Lundström (30. Brož) – Pohl, Piegl, Holý, Půža, Kolář, Černohorský, Mareš, Vála – Anděl, Skořepa, Pekr – Harkabus, Čachotský, Lichanec – Fronk, Zeman, Jiránek – Davídek, Juda, Veselý. Trenéři: Vlk a Zeman.