„Většina hokejových hráčů, když se zraní, jede za mnou do Olomouce,“ vyjasňuje Radomír Holibka svou hlavní specializaci, co se pacientů týče.

Když se během letošního roku měnil kompletní realizační tým prostějovských Jestřábů, on zůstal jedním ze tří jmen, které se u prvoligových hokejistů neměnily. Mít coby klubového lékaře Radomíra Holibku, to je pro hanácký celek velký luxus.

„Já jsem v klubu poprvé, ale rozdíl v tom není asi žádný. Úrazy jsou v podstatě stejné. Hokej je sice trochu rozdílný, ale já mám rád hru a hokej všeobecně. Rád se do Prostějova podívám, když budu mít čas,“ hlásil po svém nástupu do Prostějova, kde je oficiálně veden jako týmový doktor už od roku 2014.

Nejčastějšími hokejovými problémy jsou podle Holibky zranění ramen, kolen a zápěstí. Třeba na světovém šampionátu v Bratislavě nemusel řešit pouze úrazy spojené s jeho oborem.

„Pokud je tam hlava, tak je to vždycky špatné. Pamatuji si na mistrovství světa v Bratislavě, kde se nám zranil obránce Radek Martínek. Byl v bezvědomí a měl zapadlý jazyk. Bylo to velmi nepříjemné,“ zavzpomínal na rok 2011.

Tehdy se potkal i s Jaromírem Jágrem a dalšími superhvězdami. Na spolupráci s nimi však už je zvyklý.

„Jsou to hráči, kteří jsou samozřejmě hokejem zabezpečeni. Jsou to dobří kluci a včetně Jardy jsou normální lidé, kteří mají rádi hokej a dostali se tam, kam se dostali. Měli také štěstí a tvrdě na sobě pracovali. Hokej je hlavně o tvrdé práci,“ dobře ví Holibka.

Jelikož hokej je jeho velké hobby, spoustu zápasů sleduje. A pokud vidí zranění, je velice pravděpodobné, že daný hráč skončí za pár dní u něj v ordinaci.

„V nemocnici nevím souvislosti, které úrazu předcházely. Když to sleduji, mám představu, jak upadl, jaký byl mechanizmus úrazu. Určitě to ale není příjemnější, být přímo u toho,“ dodává zároveň.

Nejvíce zranění podle něj vzniká ve chvílích hráčovy nepozornosti. „Co bych jim doporučil? Musí být neustále ve střehu a dávat pozor. Hokejista dostane silný náraz, i když je třeba v rámci fair play. V tu ránu se může stát cokoliv. Klukům bych poradil, aby byli pořád připraveni a pořád byli v plné hře a výkonu,“ zmínil Radomír Holibka.

Do ortopedie jej zasvětili na konci osmdesátých let v přerovské nemocnici. Tam se naučil zacházet s artroskopem a přičichl k náročnějším výkonům. V Olomouci posléze jako první v Česku zavedl složité operace ramenních a kolenních kloubů.

Ke sportovcům se Radomír Holibka dostal i díky přemožiteli kanálu La Manche Františkovi Venclovskému. Ten začal ortopeda doporučovat dalším, protože jeho artroskop zanechával malé jizvy.

Hlavním důvodem toho, proč je Holibka esem ve svém oboru, je však rychlost zotavení a samozřejmě také ortopedova šikovnost. Doktor navíc má k hokeji vztah.

„Hra mě úplně unesla. I život těch sportovců,“ dodal závěrem Radomír Holibka.