VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vymizí společné přípravy? U nás máme rádi tohle období v kolektivu, tvrdí Moták

ROZHOVOR/ - Společná letní příprava? Někteří hokejisté raději sázejí na individuální typ suchého letního drilu. A i mezi Kohouty se pár takových najde. Kondiční trenér jim naordinuje tréninkový plán přesně šitý na míru, což jinak ve velké skupině v podstatě nejde praktikovat.

21.7.2018
SDÍLEJ:

Zdeněk Moták, asistent trenéraFoto: Deník / Stanislav Heloňa

„Myslím si, že je to jedna z věcí, co mě drží nad vodou,“ říká k individuální formě suché přípravy 38letý útočník Mory Zbyněk Irgl, který je symbolem příkladné tréninkové morálky.

Sám předpovídá, že zanedlouho bude stejně jako on postupovat většina hokejistů a společné přípravy úplně vymizí. Týmy se pak sejdou až na ledě, tak jak to funguje v NHL.

Proč se tuzemské týmy zatím raději drží přípravy v kolektivu či jaké jsou klady a zápory obou typů, vysvětlil v rozhovoru pro Deník Zdeněk Moták, jeden z trenérů hanáckého celku, jehož hráči se už v pondělí budou potit na ledové ploše.

Bude společná suchá letní příprava za pár let přežitkem?

Víte, ono už se dlouho mluví o tom, že se bude trénovat jen individuálně. Myslím si ale, že naše prostředí, myšleno obecně v Česku, je specifické v tom, že tohle období rádi absolvujeme v kolektivu. Samozřejmě je ale fakt, že v malé skupině se vám trénuje lépe. Mezi hráči jsou váhové i výškové rozdíly a v malém počtu jsou lépe trénovatelní. V počtu, který jsme měli my, tedy dvacet až pětadvacet, musíte tvořit a vymýšlet tak, abyste všem dal, co potřebují. Kdo je méně trénovaný, nemůže dostat tolik, co ten, kdo toho zvládne víc. Musíte to každopádně udělat tak, aby každý z tréninku dostal to své. My jsme před novou sezonou dali možnost individuální přípravy hráčům, kteří jsou starší a těch letních příprav už vykonali sami mnoho. Jde o Frantu Skladaného, Máru Laše, Vyruba (Martin Vyrůbalík, pozn. red.) a Zbyňka Irgla. Už vědí, co jejich tělo potřebuje, takže v tom není problém.

Ve věkovém kontrastu se zmíněnými hráči ale je Jakub Galvas, ten také trénoval sám. Je to tak?

Ano. U mladého Galuse (přezdívka Jakuba Galvase, pozn. red.) jde o různá specifika. Chtěli jsme, ať nabere svalovou hmotu, a aby tomu tudíž trochu přizpůsobil přípravu. Chceme, aby ke svým herním dispozicím přidal i ty tělesné, zkrátka aby byl osvalený. Když vletí do souboje u mantinelu, aby z něj vyšel vítězně.

Svolení trénovat individuálně jste tedy dali pětici hráčů. Co kdyby ale s touto žádostí za vámi přišla polovina týmu?

V takovém případě bychom pravděpodobně svolení všem nedali. Je tam totiž také otázka kondičních trenérů. Někteří hráči, kteří pod jejich dohledem trénují, mají výstupní testy výborné, jiní třeba tolik ne. Tým hráče platí, a když ho přes letní přípravu nevidíte, a on potom přijde nepřipravený, tak to samozřejmě nikdo nechce. Když je máte pod dohledem, vidíte navíc, jak se chovají. Jsou tam různé stresové situace, dáte jim takový trénink, kdy už opravdu nemůžou a jedou na doraz. Vy pak jste u toho, jak na to reagují.

Bojí se trenéři v tuzemsku i toho, že by hráči v individuální přípravě mohli něco takzvaně ošidit?

Kdysi to bylo tak, že když se trenér nedíval, hráč to za jeho zády trochu odbyl. Ale dnes? Nemyslím si to, ta doba už je jiná. Sport hráče živí a myslím si, že si nedovolí přijít nepřipravení. Samozřejmě můžou být výjimky, to nepopírám. Jsem ale přesvědčen o tom, že všichni hráči jsou profesionálové a uvědomují si, že to, co odvedou v létě, se pak projeví v zimě. Jde spíš o to, aby je kondiční trenér vedl správně.

V čem vidíte další úskalí individuální přípravy?

Další věcí je, že hráči nemají žádné hry. Když jsme se tu jednou sešli všichni, tak ať už to byl Zbyňa Irgl, Vyrub nebo další… všichni byli rádi, že si mohli zahrát kolektivní sport – basketbal, florbal, fotbal a cokoliv jiného. Takovou možnost během individuální přípravy prostě nemají. Jsou to věci, u nichž tým pracuje společně, jde o teambuilding, který je taky nezbytný.

Je důležité tyto prvky do přípravy zařazovat, aby se hráčům trénování neznechutilo?

Určitě. Chceme, aby příprava byla pestrá, aby nešlo třeba jen o zvedání železa nebo běhání. Musejí se tam zařazovat i tyto věci. Příprava je těžká dřina, těžká lopota. Musí být různorodá. Snažíme se využít prakticky všeho, co máme k dispozici. Běhali jsme kopce v Samotiškách, schody na zimáku, každou středu jsme pak mívali herní trénink v tělocvičně Univerzity Palackého. I když je ale v uvozovkách jen herní, chceme, aby hráči všechno dělali naplno.

Existuje nějaká forma tréninku, která se vám neosvědčila, a z principu ji raději nezařazujete?

Třeba kola jsou problematická, a to z důvodu velkého provozu na cestách. Na druhou stranu jet někam do hor a jezdit na uzavřeném kopci, proti tomu nejsem. Ale než abychom vyjeli někde za město a mělo dojít k nějakému neštěstí, to se raději kolům vyhneme. Jak už jsem zmínil, využíváme prostory, které máme. A myslím, že jich máme dostatek, abychom dokázali udělat dostatečně kvalitní přípravu. Věc, kterou ale nesnáším, je běh po asfaltu nebo jiných tvrdých površích. Dopady na kolena, kotníky a kyčle… to podle mě ty kluky ničí. Jsou to věci, které vůbec neděláme. Prvotní je zdraví hráčů a činnosti, které tu děláme, ho nesmějí ohrozit. Potřebujeme je mít na ledě všechny k dispozici, abychom s nimi mohli dál pracovat.

V suché přípravě jste absolvovali i pár tréninků v tělocvičně Ultimate Fitness v Hodolanech. Posloužilo to i vám trenérům jako určitá inspirace?

Samozřejmě. Jak se říká, nikdo nesežral všechnu moudrost světa. Byli jsme tam dvakrát, a bylo to pro hráče zpestření, mohli dělat jinou činnost. Posilovna je k tomu dobře uzpůsobená, mohli si dát třeba crossfit. Navíc trenér Viktor Cao, který tam s námi byl, s kluky dobře pracovat, naučil je například správnou techniku cviků. Bylo to oživení pro všechny. Je důležité, abychom se navzájem obohacovali o myšlenky, které nás posunou dál.

Máte zkušenost s tím, že by nějaký hráč, který trénoval individuálně, přišel před sezonou nepřipravený?

Právě, že ne. Proto říkám, a věřím tomu, že jsou to všichni profíci. Nemyslím si, že by museli být pod nějakým dohledem. Více jde ale v tomto směru o určitou týmovou kohezi a spolupráci všech lidí, což podle mě není vůbec špatné. Třeba hráči působící v zámoří se připravují individuálně všichni. Na druhou stranu si musíme položit otázku, co je individuálně? Oni se většinou připravují ve skupinkách o šesti osmi lidech, takže to vlastně až tak individuální není. Jde hlavně o to přizpůsobení jejich tělu. Už ví, co jim prospívá, co naopak ne. My se snažíme dbát na pestrost přípravy, a hráči pak sami mají dostatek času na to, aby mohli mimo tréninky zlepšovat to, co potřebují.

Dáváte hráčům s individuální přípravou úplně volnou ruku, nebo jim nadiktujete, co by měli absolvovat?

V našem případě jde o kluky, kteří už opravdu vědí, co a jak. Takže jsme se nebavili o tom, kolik by měli naběhat kilometrů nebo nazvedat tun železa. Zkrátka a jasně: Znáš své tělo, přijď připraven! Hráče si samozřejmě na začátku předzávodního období otestujeme a zjistíme, jak jsou na tom. Není to ale tak, že bychom podle těch výsledků určovali, kdo bude hrát jakou lajnu.

Přibývá hráčů, kteří preferují individuální přípravu?

Nemyslím si. Někteří trénují rádi sami, jiní vyžadují, aby mohli trénovat v kolektivu. Vloni jsme tu měli tři takové hráče, letos jsou to čtyři, když neberu mladého Galuse.

Někteří hráči jdou svým přístupem k tréninku příkladem, třeba takový Zbyněk Irgl je svou tréninkovou morálkou pověstný. Není škoda, že netrénuje společně s celým týmem?

Zbyněk je zase něco úplně odlišného, na jiném levelu. Hrál za reprezentaci, působil v zahraničních soutěžích. Musím říct, že hlavně pro mladší hráče bylo skvělé vidět, jak se takový hráč připravuje. Chlapci zjistili, že metody svého trénování mohou posunout na další úroveň. To bylo výborné. Neřekl bych ale, že by tu vyloženě chyběl. Myslím, že v jeho případě stačí, když ho ostatní vidí klidně i jednou dvakrát. Podle mě v tomhle není problém, kluci pracují příkladně i tak. Snažíme se je motivovat k tomu, aby se jejich výkonnost zvyšovala.

Irgl: Postupem času se bude každý připravovat sám Už několik let se připravuje individuálně a nesmírně si to chválí. „Mám trenéra, se kterým spolupracuju už asi dvacet let. Zná moje tělo, ví, kdy můžu přidat a kdy naopak musím ubrat. Mám to s ním ověřené. Je to jedna z věcí, co mě drží nad vodou,“ usmívá se Zbyněk Irgl.
Individuální přípravě dává všeobecně velké šance i do budoucna. „Tvrdím, že se to tu do pěti let bude praktikovat, že společné přípravy na suchu vymizí. Jednou z věcí je i to, že je to pro klub ekonomicky výhodnější. O hráče se nemusí prakticky do konce července starat,“ uvádí.
Proč týmy k této variantě už nesáhly? Podle Irgla možná i ze strachu, že by hráči nebyli připraveni tak, jak si trenéři představují. „Žijeme trochu v jiné nátuře. V zámoří je to tak, že se v kempu sejde šedesát hráčů, a z nich pak realizační tým vybírá. Tady trenéři dostanou kádr, se kterým se musí pracovat. Kdyby se vám pak ve finále poctivě nepřipravilo deset hráčů, pro trenéra to bude problém.“

Autor: David Jahoda

21.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 23 000 Kč Stavební zámečníci Montér - zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jiráskova č.p. 948/5, Olomouc. Jedná se o výkon práce na montážních pracovištích v ČR. Nástup možný ihned. Pracovní poměr na dobu určitou., Požadavky: ÚSO/SO v oboru zámečník. Vhodné i pro absolventy - zaučíme., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvky na penzijní připojištění, příspěvky na rekreace, bezplatné očkování. Ubytování zajištěno., Životopisy zasílejte na výše uvedenou emailovou adresu POUZE do 31.12.2018.. Pracoviště: Ažd praha s.r.o. - montážní závod olomouc, Jiráskova, č.p. 948, 779 00 Olomouc 9. Informace: Lenka Červenková, +420 585 113 764. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 000 Kč Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník/ce (pro sociálně-aktivizační službu pro rodiny s dětmi v územním obvodu Moravský Beroun). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Masarykova č.p. 200, Moravský Beroun., Požadované vzdělání:, a) VOŠ v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, speciální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost,, b) VŠ v bakalářském nebo magisterském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči nebo speciální pedagogiku,, c) absolvování akreditovaných vzdělávacích kurzů v oblastech uvedených v písmenech a) a b) v celkovém rozsahu nejméně 200 hodin a praxe při výkonu povolání sociálního pracovníka v trvání nejméně 5 let, za podmínky ukončeného vysokoškolského vzdělání v oblasti studia, která není uvedena v písmenu b),, Jiné požadavky: uživatelská práce na PC, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, komunikační schopnosti, praxe v sociálních službách - výhodou, Požadované doklady:, a) přihláška s motivačním dopisem b) strukturovaný životopis c) čestné prohlášení o bezúhonnosti d) kopie dokladů prokazující dosažení odborné způsobilosti, kopie ŘP, e) portfolio dalšího vzdělávání a dovedností, Výběrové řízení je dvoukolové (1. kolo - studium osobní dokumentace, 2. kolo - osobní pohovor, přičemž přizváni budou uchazeči, kteří vyhověli požadavkům v prvním kole), Nástup od 1. 1. 2019. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Mzdové rozpětí dle dosaženého vzdělání a délky praxe od 19.000 - 25.000 Kč, 4 dny indispoziční volno, týden dovolené navíc, pružná pracovní doba, možnosti odměn. , Přihlášku s požadovanými doklady zašlete POUZE do 14. 12. 2018 na adresu: Help-in, o.p.s., 792 01 Bruntál, U Rybníka 4 nebo elektronicky na helpinops@atlas.cz Bližší informace: tel. 554 219 210 (volat PO - ČT 9:00 - 16:00 hod., PÁ 9:00 - 13:00 hod.).. Pracoviště: Help - in, o.p.s. - prac. moravský beroun, Masarykova, č.p. 200, 793 05 Moravský Beroun. Informace: Jana Hančilová, +420 554 219 210. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 21 500 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulanti (1707002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Manipulanti (1707002) , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SOŠ , - máte platný průkaz na VZV, - jste manuálně zručný a fyzický zdatný, - jste spolehlivý, zodpovědný a samostatný , Budete se věnovat:, - příjmu a přesunu/převozu materiálu, přípravou expedice, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - jde o dlouhodobou práci na HPP s pracovní smlouvou ve výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, - čeká Vás práce v přátelském kolektivu, - zajistíme Vám stejné pracovní a mzdové podmínky jako mají kmenoví zaměstnanci a možný přestup do kmene firmy po zaučení – 13. a 14. plat + 5 dní dovolené navíc, - nabízíme dotované stravování, Pracoviště: Olomouc, Nástupní mzda: 21.500,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 23 700 Kč Obsluha průmyslových robotů Svářeči – svářecí robot (1707005). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Svářeči – svářecí robot (1707005) , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SOŠ strojírenského zaměření, - umíte pracovat na svářecích robotech – není podmínkou, zaučíme, - vyznáte se ve čtení technických výkresů, - jste spolehlivý, zodpovědný a samostatný , Budete se věnovat:, - svařování drátěných polotovarů, plechů, profilů a trubek, - přípravě pracoviště pro pracovníky výroby, - pravidelné kontrole a údržbě strojů, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - jde o dlouhodobou práci na HPP s pracovní smlouvou ve výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, - čeká Vás práce v přátelském kolektivu, - zajistíme Vám stejné pracovní a mzdové podmínky jako mají kmenoví zaměstnanci a možný přestup do kmene firmy po zaučení, - nabízíme dotované stravování, Pracoviště: Olomouc, Nástupní mzda: 23.700,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na svarec@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání 12. kola Kooperativa NBL: NH Ostrava - Olomoucko, 8. prosince 2018 v Ostravě.
21

BK Olomoucko s urostlou posilou vybojovalo výhru v Ostravě

SK Sigma - FC Slovácko1:0
2 35

Klidně na puntík půjdu znovu, řekl střelec Nešpor po zahozené penaltě

Litovelská frustrace. Tatran měl s Brnem na výhru, padl ale o gól

O souboji s Brnem mluvili jako o zápase roku. Díky fantastickému výkonu gólmana Jana Juráše bojovali o první výhru extraligové sezony, jenže jim zůstaly znovu prázdné ruce. Tatran Litovel padl 23:24.

Olomoucké volejbalistky zkrotily Šelmy a dál neohroženě vévodí extralize

Na sobotu si naplánovaly krocení Šelem. A olomouckým volejbalistkám se to povedlo parádně. Nováček extraligy odjel z Hané s jasnou porážkou.

Sigma zahodila penaltu, ale po boji Slovácko zdolala

Účel světí prostředky. Olomoucká Sigma nutně potřebovala proti Slovácku zvítězit a to se nakonec také stalo. Hezký fotbal to ale nebyl a nic pro slabší povahy už vůbec ne.

Nečekaný hrdina Ondrušek: Dva góly? V extralize poprvé. S Fořťákem jsme kamarádi

ROZHOVOR/ Strhující moravské derby mezi Olomoucí a Zlínem mělo nečekaného hrdinu. Obránce Jiří Ondrušek v něm dvěma góly natáhnul vítěznou sérii Kohoutů už na šest zápasů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT