VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vymizí společné přípravy? U nás máme rádi tohle období v kolektivu, tvrdí Moták

ROZHOVOR/ - Společná letní příprava? Někteří hokejisté raději sázejí na individuální typ suchého letního drilu. A i mezi Kohouty se pár takových najde. Kondiční trenér jim naordinuje tréninkový plán přesně šitý na míru, což jinak ve velké skupině v podstatě nejde praktikovat.

21.7.2018
SDÍLEJ:

Zdeněk Moták, asistent trenéraFoto: Deník / Stanislav Heloňa

„Myslím si, že je to jedna z věcí, co mě drží nad vodou,“ říká k individuální formě suché přípravy 38letý útočník Mory Zbyněk Irgl, který je symbolem příkladné tréninkové morálky.

Sám předpovídá, že zanedlouho bude stejně jako on postupovat většina hokejistů a společné přípravy úplně vymizí. Týmy se pak sejdou až na ledě, tak jak to funguje v NHL.

Proč se tuzemské týmy zatím raději drží přípravy v kolektivu či jaké jsou klady a zápory obou typů, vysvětlil v rozhovoru pro Deník Zdeněk Moták, jeden z trenérů hanáckého celku, jehož hráči se už v pondělí budou potit na ledové ploše.

Bude společná suchá letní příprava za pár let přežitkem?

Víte, ono už se dlouho mluví o tom, že se bude trénovat jen individuálně. Myslím si ale, že naše prostředí, myšleno obecně v Česku, je specifické v tom, že tohle období rádi absolvujeme v kolektivu. Samozřejmě je ale fakt, že v malé skupině se vám trénuje lépe. Mezi hráči jsou váhové i výškové rozdíly a v malém počtu jsou lépe trénovatelní. V počtu, který jsme měli my, tedy dvacet až pětadvacet, musíte tvořit a vymýšlet tak, abyste všem dal, co potřebují. Kdo je méně trénovaný, nemůže dostat tolik, co ten, kdo toho zvládne víc. Musíte to každopádně udělat tak, aby každý z tréninku dostal to své. My jsme před novou sezonou dali možnost individuální přípravy hráčům, kteří jsou starší a těch letních příprav už vykonali sami mnoho. Jde o Frantu Skladaného, Máru Laše, Vyruba (Martin Vyrůbalík, pozn. red.) a Zbyňka Irgla. Už vědí, co jejich tělo potřebuje, takže v tom není problém.

Ve věkovém kontrastu se zmíněnými hráči ale je Jakub Galvas, ten také trénoval sám. Je to tak?

Ano. U mladého Galuse (přezdívka Jakuba Galvase, pozn. red.) jde o různá specifika. Chtěli jsme, ať nabere svalovou hmotu, a aby tomu tudíž trochu přizpůsobil přípravu. Chceme, aby ke svým herním dispozicím přidal i ty tělesné, zkrátka aby byl osvalený. Když vletí do souboje u mantinelu, aby z něj vyšel vítězně.

Svolení trénovat individuálně jste tedy dali pětici hráčů. Co kdyby ale s touto žádostí za vámi přišla polovina týmu?

V takovém případě bychom pravděpodobně svolení všem nedali. Je tam totiž také otázka kondičních trenérů. Někteří hráči, kteří pod jejich dohledem trénují, mají výstupní testy výborné, jiní třeba tolik ne. Tým hráče platí, a když ho přes letní přípravu nevidíte, a on potom přijde nepřipravený, tak to samozřejmě nikdo nechce. Když je máte pod dohledem, vidíte navíc, jak se chovají. Jsou tam různé stresové situace, dáte jim takový trénink, kdy už opravdu nemůžou a jedou na doraz. Vy pak jste u toho, jak na to reagují.

Bojí se trenéři v tuzemsku i toho, že by hráči v individuální přípravě mohli něco takzvaně ošidit?

Kdysi to bylo tak, že když se trenér nedíval, hráč to za jeho zády trochu odbyl. Ale dnes? Nemyslím si to, ta doba už je jiná. Sport hráče živí a myslím si, že si nedovolí přijít nepřipravení. Samozřejmě můžou být výjimky, to nepopírám. Jsem ale přesvědčen o tom, že všichni hráči jsou profesionálové a uvědomují si, že to, co odvedou v létě, se pak projeví v zimě. Jde spíš o to, aby je kondiční trenér vedl správně.

V čem vidíte další úskalí individuální přípravy?

Další věcí je, že hráči nemají žádné hry. Když jsme se tu jednou sešli všichni, tak ať už to byl Zbyňa Irgl, Vyrub nebo další… všichni byli rádi, že si mohli zahrát kolektivní sport – basketbal, florbal, fotbal a cokoliv jiného. Takovou možnost během individuální přípravy prostě nemají. Jsou to věci, u nichž tým pracuje společně, jde o teambuilding, který je taky nezbytný.

Je důležité tyto prvky do přípravy zařazovat, aby se hráčům trénování neznechutilo?

Určitě. Chceme, aby příprava byla pestrá, aby nešlo třeba jen o zvedání železa nebo běhání. Musejí se tam zařazovat i tyto věci. Příprava je těžká dřina, těžká lopota. Musí být různorodá. Snažíme se využít prakticky všeho, co máme k dispozici. Běhali jsme kopce v Samotiškách, schody na zimáku, každou středu jsme pak mívali herní trénink v tělocvičně Univerzity Palackého. I když je ale v uvozovkách jen herní, chceme, aby hráči všechno dělali naplno.

Existuje nějaká forma tréninku, která se vám neosvědčila, a z principu ji raději nezařazujete?

Třeba kola jsou problematická, a to z důvodu velkého provozu na cestách. Na druhou stranu jet někam do hor a jezdit na uzavřeném kopci, proti tomu nejsem. Ale než abychom vyjeli někde za město a mělo dojít k nějakému neštěstí, to se raději kolům vyhneme. Jak už jsem zmínil, využíváme prostory, které máme. A myslím, že jich máme dostatek, abychom dokázali udělat dostatečně kvalitní přípravu. Věc, kterou ale nesnáším, je běh po asfaltu nebo jiných tvrdých površích. Dopady na kolena, kotníky a kyčle… to podle mě ty kluky ničí. Jsou to věci, které vůbec neděláme. Prvotní je zdraví hráčů a činnosti, které tu děláme, ho nesmějí ohrozit. Potřebujeme je mít na ledě všechny k dispozici, abychom s nimi mohli dál pracovat.

V suché přípravě jste absolvovali i pár tréninků v tělocvičně Ultimate Fitness v Hodolanech. Posloužilo to i vám trenérům jako určitá inspirace?

Samozřejmě. Jak se říká, nikdo nesežral všechnu moudrost světa. Byli jsme tam dvakrát, a bylo to pro hráče zpestření, mohli dělat jinou činnost. Posilovna je k tomu dobře uzpůsobená, mohli si dát třeba crossfit. Navíc trenér Viktor Cao, který tam s námi byl, s kluky dobře pracovat, naučil je například správnou techniku cviků. Bylo to oživení pro všechny. Je důležité, abychom se navzájem obohacovali o myšlenky, které nás posunou dál.

Máte zkušenost s tím, že by nějaký hráč, který trénoval individuálně, přišel před sezonou nepřipravený?

Právě, že ne. Proto říkám, a věřím tomu, že jsou to všichni profíci. Nemyslím si, že by museli být pod nějakým dohledem. Více jde ale v tomto směru o určitou týmovou kohezi a spolupráci všech lidí, což podle mě není vůbec špatné. Třeba hráči působící v zámoří se připravují individuálně všichni. Na druhou stranu si musíme položit otázku, co je individuálně? Oni se většinou připravují ve skupinkách o šesti osmi lidech, takže to vlastně až tak individuální není. Jde hlavně o to přizpůsobení jejich tělu. Už ví, co jim prospívá, co naopak ne. My se snažíme dbát na pestrost přípravy, a hráči pak sami mají dostatek času na to, aby mohli mimo tréninky zlepšovat to, co potřebují.

Dáváte hráčům s individuální přípravou úplně volnou ruku, nebo jim nadiktujete, co by měli absolvovat?

V našem případě jde o kluky, kteří už opravdu vědí, co a jak. Takže jsme se nebavili o tom, kolik by měli naběhat kilometrů nebo nazvedat tun železa. Zkrátka a jasně: Znáš své tělo, přijď připraven! Hráče si samozřejmě na začátku předzávodního období otestujeme a zjistíme, jak jsou na tom. Není to ale tak, že bychom podle těch výsledků určovali, kdo bude hrát jakou lajnu.

Přibývá hráčů, kteří preferují individuální přípravu?

Nemyslím si. Někteří trénují rádi sami, jiní vyžadují, aby mohli trénovat v kolektivu. Vloni jsme tu měli tři takové hráče, letos jsou to čtyři, když neberu mladého Galuse.

Někteří hráči jdou svým přístupem k tréninku příkladem, třeba takový Zbyněk Irgl je svou tréninkovou morálkou pověstný. Není škoda, že netrénuje společně s celým týmem?

Zbyněk je zase něco úplně odlišného, na jiném levelu. Hrál za reprezentaci, působil v zahraničních soutěžích. Musím říct, že hlavně pro mladší hráče bylo skvělé vidět, jak se takový hráč připravuje. Chlapci zjistili, že metody svého trénování mohou posunout na další úroveň. To bylo výborné. Neřekl bych ale, že by tu vyloženě chyběl. Myslím, že v jeho případě stačí, když ho ostatní vidí klidně i jednou dvakrát. Podle mě v tomhle není problém, kluci pracují příkladně i tak. Snažíme se je motivovat k tomu, aby se jejich výkonnost zvyšovala.

Irgl: Postupem času se bude každý připravovat sám Už několik let se připravuje individuálně a nesmírně si to chválí. „Mám trenéra, se kterým spolupracuju už asi dvacet let. Zná moje tělo, ví, kdy můžu přidat a kdy naopak musím ubrat. Mám to s ním ověřené. Je to jedna z věcí, co mě drží nad vodou,“ usmívá se Zbyněk Irgl.
Individuální přípravě dává všeobecně velké šance i do budoucna. „Tvrdím, že se to tu do pěti let bude praktikovat, že společné přípravy na suchu vymizí. Jednou z věcí je i to, že je to pro klub ekonomicky výhodnější. O hráče se nemusí prakticky do konce července starat,“ uvádí.
Proč týmy k této variantě už nesáhly? Podle Irgla možná i ze strachu, že by hráči nebyli připraveni tak, jak si trenéři představují. „Žijeme trochu v jiné nátuře. V zámoří je to tak, že se v kempu sejde šedesát hráčů, a z nich pak realizační tým vybírá. Tady trenéři dostanou kádr, se kterým se musí pracovat. Kdyby se vám pak ve finále poctivě nepřipravilo deset hráčů, pro trenéra to bude problém.“

Autor: David Jahoda

21.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 150 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Zaměstnanec/zaměstnankyně úklidu - prac. Olomouc. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro OZP. Nástup: ihned. Pracoviště: Olomouc, areál Bea. Úvazek: 30 hod/týdně. Směnnost: pracovní doba od 17 hod. Vzdělání, praxe: základní vzdělání. Mzda: 9.150 Kč. , První kontakt možný POUZE telefonicky. Kontakt: Nezhybová Martina, tel.: 730 513 681, kontaktujte pouze v době od 8 - 16 hod.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o., 779 00 Olomouc 9. Informace: Nezhybová, +420 730 513 681. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 27 120 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka 1. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Zeyerova č.p. 970/28, Olomouc. Nástup možný ihned., Učitel/ka 1. stupně, nejlépe s angličtinou. Pracovní poměr dobu určitou, zástup za MD., První kontakt je možný POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Základní škola olomouc, zeyerova 28, příspěvková organizace, Zeyerova, č.p. 970, 779 00 Olomouc 9. Informace: Jarmila Wagnerová, +420 581 114 232. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kocourovec č.p. 2, Přáslavice., Firma LAMMEL HOLDING s.r.o. příjme na HPP zaměstnance na pozici obsluha čerpací stanice., Nabízíme práci v pěkném prostředí a dobrém kolektivu, HMP je 18.000 - 22.000 Kč. Vyžadujeme slušné vystupování, praxe v oboru vítaná ale není podmínkou. Jedna směna, noční provoz., Případní zájemci prosím zašlete své životopisy POUZE na e-mail cskarloil@gmail.com nebo nás kontaktujte na tel. čísle 733 125 520 od 7:00 - 16:00 hod. v pracovní dny.. Pracoviště: Lammel holding s.r.o., 783 56 Doloplazy. Informace: Renáta Planičková, +420 733 125 520. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 610 Kč Strojírenští kovodělníci Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14610 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 39. Poznámka: Místo výkonu práce: Hněvotín 333., Požadujeme:, - Manuální zručnost, fyzická zdatnost, - Schopnost samostatné práce , - Zodpovědnost a spolehlivost , - Fyzická zdatnost , - Časová flexibilita , - Pracovní doba: pondělí-pátek; Směnnost: 6-14,00(ranní směna); 14-22,00 (odpolední směna); 22-06,00(noční směna)., , Jednotlivé složky mzdy:, 14610,- základní mzda/měs., Prémie za plnění 0-30% dle skutečného přeplňování výkonových norem. , Prémie za kvalitu 0-5% dle plnění ukazatelů kvality (zmetkovitost), Osobní hodnocení 1300,- Kč/měs., případně poměrná část - dle odpracované doby , Fond docházky 900 Kč/měs. - za celý odpracovaný měsíc (v případě kratšího úvazku nevypláceno)., Příplatek za noc 20 Kč/hod., Příplatek za víkend 25% průměrného výdělku, Příspěvek na závodní stravování 55%, Dovolená 20 dní/rok., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování., , První kontakt možný POUZE mailem nebo telefonicky od 8.00 do 14:00 hod.. Pracoviště: Wanzl spol. s r.o., 783 47 Hněvotín. Informace: Josef Krikel, +420 731 140 715.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoucké florbalistky (v červeném) porazily Bohemians 6:5.
15

Náskok, potom drama. Olomoucké florbalistky skalpovaly Bohemians

Vyberte gól kola

Vyberte GÓL 10. kola! Tady jsou nejhezčí trefy Krajského přeboru

Zabiják Irgl a pevná obrana. Mora zkazila novým koučům Boleslavi premiéru

Další těžká bitva s tříbodovou tečkou. Po domácí výhře nad Plzní se Mora z plnohodnotného vítězství radovala i na ledě trápící se Mladé Boleslavi, které nepomohla ani změna trenérů. O výhře Kohoutů rozhodl osmým gólem v sezoně famózní Zbyněk Irgl.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT