Šestačtyřicetiletý kouč byl minulý týden před utkáním s Jihlavou uveden do Klubu legend mezi osobnosti jakými byli Vladimír Zábrodský, Jiří Holeček nebo Jan „Gusta“ Havel.

Přestože si Vykoukal ocenění váží, jako legenda se ještě necítí.

„Jsem na to mladý a ještě bych si pár let počkal,“ usmívá se bývalý obránce, který ve Spartě odehrál dvanáct sezon a oslavil s ní čtyři mistrovské tituly.

Jak jste se cítil, když vás Sparta uvedla mezi své legendy?
Jako legenda se necítím. Jsem na to mladý a ještě bych si pár let počkal. Když tam člověk sedí s takovými osobnostmi, tak si toho nesmírně vážím. Jsem rád, že Sparta ten zápasy otočila (Sparta porazila Jihlavu 6:5, pozn. red.), protože kdyby prohrála, byla by to taková kaňka. Myslím, že se to ale nakonec vydařilo.

Jaké bylo setkání s velkými osobnostmi sparťanské historie?
Tak já se s nimi setkávám celý život. Cítím k nim respekt. Na druhou stranu ta volby byla její z jejich strany. Byl jsem tam dvanáct a půl sezon. Něco jsme tam vyhráli a zažil jsem vzestupy a pády. Teď Sparta čeká na titul deset let, což je dlouho.

Co vám z působení ve Spartě nejvíce utkvělo v paměti?
Ve Spartě je pořád vyvíjený velký tlak, každý se na vás chce vytáhnout, všichni vás chtějí zašlapat do země. Mně se tohle strašně líbilo, když na vás je takový enormní tlak od jiných mančaftů. Mně to vždycky vyhovovalo a vybičovalo mě to k lepší výkonům. Takže nedám na to dopustit. Chtěl jsem tam i dokončit kariéru, což se bohužel nepovedlo, protože jsem ještě chtěl hrát. Jedna sezona nevyšla a Sparta chtěla jít jinou cestou, tak jsem ještě odehrál půl sezony v Budějovicích a půlku v Plzni.

Minikemp, kde dostanou zabrat

Pojďme do současnosti a k prostějovským Jestřábům. V posledním utkání před reprepauzou jste porazili Havířov. Jak jsou tyto dva body ve vyrovnané tabulce důležité.
Jsou velmi důležité. Hlavně jsme si překlopili na naši stranu vzájemné zápasy s Havířovem, což se může na konci počítat. Po dvou třetinách jsme byli o dva kroky pozadu. Měli jsme dostatek šancí v první i druhé třetině, ale nevyužili jsme je. Šancí bylo dost na obou stranách, ale prim hráli oba gólmani. Oba týmy byly dobře připravené a v prodloužení se přiklonilo štěstí na naši stranu.

Utkání bylo kvůli výtržnostem fanoušků z Havířova na deset minut přerušeno. Vy jste komunikoval s rozhodčím, co jste řešili?
Je škoda, že se odehrál tento incident ze strany havířovských fanoušků. Museli jsme počkat, až se vyklidí sektor hostí, aby nebyly další incidenty a dělbuchy.

Po třiceti kolech jste pátí. V listopadu se vám hodně dařilo, ale pak na vás přišla velká marodka. Projevilo se to na výsledcích?
Na zranění se nemůžeme vymlouvat. Může to padnout na každé mužstvo a jsou tady další hráči, kteří za to mají zatáhnout. Ty zápasy v Kladně a Přerově jsme prohráli jednoznačně, ale jsem rád, že se nám podařilo teď třikrát vyhrát.

WSM Liga teď má devítidenní přestávku. Co máte v plánu během této pauzy?
Teď nás čeká takový třídenní minikemp, kdy hráči dostanou zabrat. Pak ještě budou mít v závěru týdne den volna, ale pak už to zase běží. Hrajeme dva zápasy venku v pondělí a ve středu.

Jiří Vykoukal

Narozen: 11. března 1971 v Olomouci

Jiří Vykoukal na tréninku Sparty v březnu 2007Kluby: TJ DS Olomouc
HC Sparta Praha, Baltimore Skipjacks, Hampton Roads Admirals, MODO Hockey, Espoo Blues, TPS Turku, HC Mountfield
České Budějovice, HC Plzeň 1929

Úspěchy: 2 tituly mistra světa (1996, 1999), 2 tituly v Československé hokejové lize (1989/1990, 1992/1993), 2 tituly
v extralize ledního hokeje (2005/2006, 2006/2007)

Bilance v extralize: 549 zápasů, 64 gólů, 258 asistencí