„Když se daří týmu, tak se s tím gólman sveze. Já jsem to tak měl posledních šest zápasů baráže," pochvaloval si pětadvacetiletý Vošvrda výkony spoluhráčů v závěrečné fázi sezony, po které bude muset několik týdnů léčit koleno.

„V závěru sezony jsem odstříhával den za dnem, kdy už bude konečně po sezoně," přiznal Tomáš Vošvrda.

Po rozhodujícím vítězství 
v Českých Budějovicích jste napsal na Twitter, že jste vycucaný jako citron. Očekával jste takhle náročnou sezonu?
Já jsem to už předpovídal před začátkem, i když jsem to samozřejmě nechtěl nějakým způsobem přivolávat, ale vím, jak to chodí. V extralize už nějaký ten pátek chytám.

Úvodní část vám ale vyšla parádně. Bylo to až nad očekávání?
Bylo až překvapující, kde jsme se octli. Když jsme byli na pátém místě, tak jsme se vyšvihli někam, kde to opravdu nikdo nečekal. Tímhle jsme si na sebe ušili bič.

Čím to bylo způsobené, že se 
v úvodní fázi takhle dařilo?
Byla počáteční euforie, ostatní kluby nevěděly, co 
s námi mají dělat. Neměly nás přečtené, přijely k nám, hráči čuměli po stadionu 
a my jsme už vedli 3:0. Publikum bylo nastartované a těch úvodních pětadvacet sedmadvacet zápasů bylo fantastických.

Pak začaly přicházet problémy. Kde byla příčina?
Odešla forma i takové to nadšení 
a začala se projevovat zkušenost ostatních týmů. Každý by si přál předkolo play-off, ale musíme být soudní v tom, že jsme si nemohli myslet, že Zlín, Plzeň a Vítkovice budou celou sezonu dole. To jsou kluby, které jsou schopny ze dne na den nakoupit tři čtyři hráče s vysokou kvalitou, a bylo jasné, že se odrazí.

Měl jste vedle sebe velezkušeného Jiřího Trvaje, ale oba jste se nevyhnuli zranění. Jaká byla sezona 
z vašeho osobního pohledu?
Na začátku sezony, kdy se dařilo, jsme se točili a byli jsme oba v zápřahu. Potom začal chytat více Jirka, pak jsem šel já. Samozřejmě že když se daří týmu, tak se s tím gólman sveze. Já jsem to tak měl posledních šest zápasů baráže, kdy jsme se dostali na nějakou vlnu a jeli jsme. Během sezony jsem se ale svezl s týmem i opačným směrem, tedy dolů. Většina lidí za tím vidí jenom gólmana, ale já si myslím, že jsem sezonu chytal víceméně pořád stejně. Když vám tým pomůže, vyniknete.

A to se stalo právě v baráži?
Byli jsme tým ze začátku sezony. Bojovalo se, lítalo se nahoru dolů 
a gólmanovi to hodně pomůže. Pomohl mi i domácí zápas s Budějovicemi (3:0), kdy jsem měl nějakých devět zásahů.

Někdy za to můžete, někdy ne

S krizí mužstva, která přišla po Novém roce, jste se trochu svezl i vy?
Neříkám, že jsem v lednu 
a únoru měl nějakou fantastickou formu, ale dost zápasů bylo o jeden dva góly, když my jsme dali snad za deset zápasů jedenáct gólů. Některé góly se daly chytit, některé ne. Navíc někdy byla i smůla, během téhle sezony jsem dostal snad nejvíc vlastních gólů. Zaplať pánbůh, že se nám začalo dařit těch posledních šest zápasů a zvládli jsme to.

Letos jste neměl moc vysoká čísla. Stresovalo vás to?
Statistiky fakt neřeším, navíc je to, dá se říct, neobjektivní. Když prohrajete patnáct zápasů, tak čísla jdou logicky dolů. Kluci z týmů 
z vrchu tabulky budou mít statistiky vysoké a my zase nízké. Může se stát, že zápas odchytáte špatně, a klidně vyhrajete 4:2. Jsou zápasy, kdy jsme dostali pět šest gólů, ale já jsem věděl, že jsem ten zápas odchytal dobře. Někdy za to můžete, někdy ne, a já si to dokážu sám zhodnotit.

Jak jste v těžkých chvílích pracoval s psychikou?
Když šly zápasy po sobě 
a nedařilo se, tak jsem byl skleslý, že to zase skončilo prohrou 2:1. Pak zase šestka, pak zase 2:1. Gólman nad tím samozřejmě přemýšlí, protože chce logicky vítězit. Do zápasu jsem ale šel vždycky 
s čistou hlavou s tím, že chci vyhrát, i když se nám zrovna nedařilo. S tímhle problém nemám, v profesionálním hokeji mám nějakých 240 zápasů, takže tlak už dokážu zvládat.

Podřezal jsem si větev

Jak se po sezoně cítíte po zdravotní stránce?
Ke konci sezony, zhruba poslední měsíc, jsem měl potíže s kolenem, s vnitřními vazy, takže nejbližší plán je doléčit se. Čtyři až pět týdnů musím mít opravdu úplně volno a od června chci začít.

Bylo pro olomoucké gólmany nejhorší období během play-out, kdy do branky musel i mladý Jakub Urbisch?
Je pravda, že v play-out jsem udělal chybu, že jsem vlezl do branky na poslední zápas v Liberci. Zdravotně jsem byl tak na sedmdesát procent a to byla moje největší chyba v této sezoně. To jsem si podřezal větev 
i u dost lidí a hodně z nich mě po tom zápase asi odepsalo (Vošvrda dostal čtyři góly 
a střídal ve 31. minutě, pozn. red.). Pak jsem si vyčítal, že jsem do branky neměl vůbec lézt. Pak jsem se doléčil, měl jsem nějaké dva tři týdny volno, takže zaplať pánbůh se to zvládlo. V závěru sezony jsem ale kvůli zdravotnímu stavu odstříhával den za dnem, kdy už bude konečně po sezoně. Teď ke konci se to už zase ozývá, takže je čas to doléčit a pak se nachystat na sezonu.

Váš brankářský kolega Jiří Trvaj nechtěl prozradit, zda bude pokračovat v kariéře. Vám tuhle informaci prozradil?
My jsme si hodně blízcí, víme o sobě víceméně všechno. Já plus minus něco vím, ale nebudu za nikoho mluvit. On si v tomhle zaslouží takovou úctu a respekt, že se určitě vyjádří sám.