„Chuligány zde nechceme. Budeme se je snažit identifikovat a na každého z nich pak podáme trestní oznámení pro výtržnictví,“ uvedl rezolutně šéf HC Jestřábi Prostějov Zdeněk Zabloudil.

Dodal, že na hokej chodí ženy a senioři s vnoučaty a podle toho musí prostředí vypadat.

Podívejte se: VIDEO: Na derby se přijeli porvat. Létaly koše

Šéf klubu přiznává, že nedělní utkání jako pořadatelé podcenili.

„Nepředpokládali jsme, že by se na zápase, jež se hrál v neděli večer po prostějovských hodech, mohlo něco podobného odehrát,“ pokrčil rameny.

Podle jeho slov stojí za nedělními potyčkami asi desetičlenná skupina olomouckých „bláznů“, kteří přijeli do Prostějova vyprovokovat bitku.

V ochozech a za brankou byli kvůli nim k vidění nejen jednotlivé potyčky, ale i hromadná rvačka. Bijci nešetřili údery pěstmi do tváří, kopanci do břicha, kolem ledu poletovala lavička a po zimním stadionu pobíhali výrostci s vyholenými lebkami a popelnicemi v rukou.

Žádná ochrana

„Ze změti těl vykoukla pouze osamocená oranžová vesta, kterou měl na sobě pořadatel,“ kroutil hlavou jeden z diváků. Poukazoval na to, že loni vypomáhali při rizikových zápasech na zimním stadionu policisté a strážníci.

V neděli se však podle jeho slov na stadionu objevili muži v uniformách až tehdy, když provokatéři prchli.

„Ze zákona má povinnost postarat se o pořádek ten, kdo zápas pořádá,“ reagovala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Podotkla, že pokud lze očekávat vysokou návštěvnost, či na stadion mají přijet bandy chuligánů, pak policisté dohlíží na pořádek před zimním stadionem a v ulicích města. Tento zápas však takový nebyl.

Stejně jako policisté nevyhodnotili nedělní derby jako rizikové ani prostějovští strážníci.

Přesto však nakonec museli na stadion přijet.

„Na žádost pořadatelů jsme tam vyslali hlídku. Když strážníci přijeli, tak jim pořadatelé řekli, že tam nebyl žádný problém. Prý se jen k něčemu schylovalo, ale nakonec k ničemu nedošlo,“ sdělil ředitel prostějovských strážníků Jan Nagy.

Podivoval se popisu rvačky. „Vědět to, zasáhli bychom,“ ubezpečil.