„Někteří mají drobné zdravotní problémy, které nejsou dlouhodobějšího rázu. Jiní dostali volno. Uvidíme, snad příští týden by se nám marodka mohla vyprázdnit, ale těžko říct,“ odpovídal Jan Tomajko po utkání s Trenčínem, v němž stejně jako o dva dny předtím ve Zlíně nastoupila Mora jen s deseti útočníky.

Zdravotní neduhy se týkají i opor Zbyňka Irgla či Petra Strapáče, oba vynechali poslední tři přípravné zápasy. V jejich případě by ale podle Tomajkových slov nemělo dojít k tomu, že úvod extraligy nestihnou.

„Jediný, u kterého to hrozí, je Vojta Tomeček, jinak ty ostatní zdravotní potíže nejsou tak hrozné,“ prozradil Tomajko na adresu útočníka, který dosud v přípravě odehrál jen úvodní střetnutí v Jihlavě a na otevírací střet s Karlovými Vary se jako jejich rodák těší ze všech Hanáků možná nejvíc.

Útočníků každopádně nemá Olomouc nadbytek. Uvědomuje si to i generální manažer Kohoutů Erik Fürst.

„Myslím, že se tu do útoku pravděpodobně ještě někdo objeví. Aktuální podoba kádru se jeví dobře, ale chceme ho doplnit, protože by ve finále mohl být úzký,“ konstatoval Fürst.

Na soupisce momentálně figuruje 15 forvardů, z toho dva z nich jsou osmnáctiletí Josef Podlaha a Michal Matiaško, s nimiž se spíš počítá jako se záložní silou. V přípravě ale dostávají hodně prostoru, a může se stát, že kvůli případným přetrvávajícím zraněním členů základního kádru nakouknou do extraligy už na jejím začátku.

„Pro ně je každý zápas za dospělé škola, ta zkušenost je nenahraditelná. Je jen plus, že ty zápasy hrají a že je zvládají dobře. Když v sezoně nastane situace, že bude marodka, víme, kam můžeme sáhnout, a že to odehrají dobře,“ těší Tomajka. Proti Trenčínu si oba zmínění mladíci připsali první body v přípravě – Matiaško skóroval, Podlaha zapsal asistenci.

V OBRANĚ JE KAM SÁHNOUT

V obranných řadách je situace lepší, o pravděpodobných šest až sedm stálých míst v sestavě se pere hned deset beků. Otazník nad zdravotním stavem aktuálně visí jen nad 37letým Tomášem Houdkem, který nenaskočil do posledních třech utkání.

Před ostrou letošní premiérou proti karlovarské Energii, která má v kalendáři místo v pátek 14. září, odehrají Kohouti ještě dva přípravné mače. Po víkendu pojedou v úterý na led Trenčína, ve čtvrtek pak vyzvou v generálce doma Zlín.

V jaké sestavě? To se teprve uvidí. Kohoutům by se každopádně hodilo, kdyby mohli utáhnout herní vazby. Ne u všech hráčů jim to totiž zdravotní trable umožnily. „Je to samozřejmě komplikace, ale věřím, že se s ní vypořádáme,“ neztrácí hlavu Tomajko.

DAVID JAHODA