„Braňo Konrád i Honza Lukáš jsou zkušení, už ví, co potřebují a já je v tom nějakým způsobem jenom udržuju,“ říká 30letý kouč gólmanů A-týmu Mory, jenž přišel do Olomouce v létě 2017 z Havířova.

Kromě dospělých „hotových“ brankářů má na starosti i ty nejmladší, kteří počínání v těžké výstroji teprve přicházejí na kloub. V rozhovoru pro Deník dává Littner nahlédnout pod pokličku své zajímavé práce.

Branislav Konrád se od začátku sezony drží na špici gólmanských statistik. Je tohle pro trenéra brankářů největší odměna?
Dá se to tak říct. Pro mě je největší odměna, když je ten kluk v pohodě, daří se mu a nemusí mít hlavu dole. Vždycky to samozřejmě může být lepší, ale když se začátek takhle povede, je to logicky příjemnější. Na druhou stranu v minulé sezoně jsme po prvních třech zápasech měli snad 18 obdržených gólů. Braňo je ale chlap, který už má něco za sebou, dostal se z toho dvěma nulami, a pak už ty výkony byly parádní.

Je v něčem specifický?
Asi v tom, že ve všech předchozích sezonách, co tu byl, šel v podstatě do každého utkání a dokázal se na to připravit. Ať se dařilo, nebo nedařilo, ať byl unavený nebo někdy ne úplně zdravotně fit. Je profík, ať se děje, co se děje. Někdy se ten gólman možná cítí tak, že by si dal dva zápasy oddech, aby si hlavou odpočinul, a potom mohl jet zase na 110 procent. On se ale dokázal vždycky plně připravit a my jsme věděli, že se na něj v tomto ohledu můžeme spolehnout.


Bylo to podle vás na škodu, že se Konrádovi nedopřál chvíli odpočinek?
Nevím, jestli to bylo chyba. Když se podíváme na Zlín nebo Vítkovice, tam se v minulém ročníku ti druzí gólmani přes jedničku taky moc nedostali. Každopádně bylo důležité, že když už do branky Martin Falter šel, tak třeba duely proti Pardubicím a Litvínovu pro nás zvládl. Byly to v době, kdy byl Braňo na olympiádě, a body z těchto zápasů pro nás byly dost podstatné. I když Martin tolik nechytal, neustále se připravoval jako profík. Trénoval právě pro to, aby byl na takové situace nachystaný.

Faltera nahradil Jan Lukáš. Jak se liší od Konráda?
Každý si asi na první pohled všimne toho, že styl chytání mají trochu jiný. Honza je od Braňa nechci říct novodobější, protože samozřejmě i Braňo používá moderní prvky, ale v řešení některých situací jsou odlišní. Je to i trochu tím, že Braňo je trochu vyšší než Honza. Pro mě jako trenéra gólmanů je každopádně super, že si oba parádně sedli, mají spolu opravdu dobrý vztah. Podporují se a jeden druhému nijak nešlapou po cestě. Ba naopak si přejí, jeden druhého se ptají, proč takhle a ne takhle. To, že spolu výborně vycházejí, je důležité nejen pro mě, ale celý tým.

JAKOU ROLI MEZI GÓLMANY MÁ JAN LITTNER? KOLIK ČASU STRÁVÍ S BRANKÁŘI U VIDEA? CO JE PRAVDY NA TOM, ŽE JSOU GÓLMANI "JINÍ"?
Celý obsáhlý rozhovor s Janem Littnerem najdete v páteční tištěném vydání Olomouckého deníku 26. října.

DAVID JAHODA