První velkou šanci měl už ve druhé minutě domácí Hawryluk, který však trefil jen tyč Konrádovy klece a puk pak souběžně s brankovou čarou vyjel ven. Tygři se ale nakonec přece jen dočkali v minutě deváté. Po Filippiho střele puk prošel Konrádovi mezi betony a za čáru mu ještě dopomohla rychlá reakce Jakuba Rychlovského.

Následně si ale Hanáci náladu notně zvedli. Během pěti sekund byli totiž vyloučeni Macuh s Řezníčkem a Liberečtí téměř dvouminutovou dvojnásobnou přesilovku, i díky dobře fungující obraně, absolutně nezvládli.

Když už to pak vypadalo na poklidný konec třetiny, vyjel pět sekund před sirénou z trestné lavice Birner, zpracoval si puk a řítil se sám na olomouckého gólmana. Ten však zachoval chladnou hlavu a jeho bekhendové zakončení pokryl. Do kabin se tak šlo, i přes výraznou střeleckou převahu Mory, za vedení Severočechů.

A aktivnějším celkem byl i ve druhé dvacetiminutovce ten z Hané. Mladík v liberecké kleci Daniel Král však podával parádní výkony. Druhý gól tak padl na druhé straně. V minutě 32. předvedla trojice Najman, Filippi a Faško-Rudáš úžasnou souhru a třetí jmenovaný zakončoval do odkryté branky.

Příprava: HFK Olomouc - Tasovice (24.2.2024)
HFK má tři posily a chce záchranu. Pracoval na ofenzivě, ale dal jen dva góly

Nakonec se však na druhou přestávku šlo znovu za jednobrankového rozdílu. Jestliže předtím Tygři dvojnásobnou přesilovku nevyužili, Hanáci to zvládli dokonale. Do odkryté liberecké branky zakončoval Jakub Navrátil. Před poslední částí tak na kostce svítilo skóre 1:2.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

„Začali jsme stejně jako v prvním zápase, dobře jsme bruslili, ale udělali jsme v první třetině chybu ve středním pásmu a Liberec nás potrestal. Potom z přesilovky zvýšil na 2:0. My jsme si vytvářeli docela dost příležitostí, ale bohužel jsme je neproměňovali," komentoval průběh zápasu olomoucký lodivod Jan Tomajko.

Ve třetí části naskočil do olomouckého brankoviště Jakub Sedláček a její průběh byl asi nejvyrovnanější. Šance přicházely na obou stranách, skóre se ale dlouho neměnilo směrem ani na jednu stranu.

Olomoucké šance na vyrovnání dlouho hatila řada vyloučení, na která bylo utkání sice bohaté po celou dobu, v třetí periodě ale přicházela pouze na straně kohoutů. Nakonec se ale Tomajkovi svěřenci dočkali. Přesně minutu před koncem využil hru šesti proti pěti Jan Bambula a šlo se do prodloužení.

A v něm pak stačilo olomouckým hrdinům pouhých 49 vteřin. Po uplynutí této lhůty totiž vypálil přes Michala Ivana Jakub Orsava a Král, který ránu nejspíš neviděl, puk svou lapačkou minul. „Naštěstí nám to tam ve třetí třetině padlo. Tou proměněnou přesilovkou pět na tři nás to trošku nakoplo. A ten gól v prodloužení? No, takové prostě padají. Jsme ale rádi za vítězství, myslím si, že jsme si ho zasloužili. Odehráli jsme to dnes opravdu dobře,“ uzavřel Jan Tomajko.

Mora si tak na svůj led přiváží dva mečboly. O ten první se pokusí už v sobotu od 17 hodin.

Bílí Tygři Liberec - HC Olomouc 2:3p. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Rychlovský (Filippi, Faško-Rudáš), 32. Faško-Rudáš (Filippi, Najman) – 37. Navrátil (Macuh, Káňa), 60. Bambula (Navrátil), 46. Orsava (Musil, Sirota). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Frodl, Špůr. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 4686. Stav série: 0:2.

Liberec: Král – Ivan, Melancon, McCoshen, Galvas, Derner, Budík, Kolmann – Rychlovský, Filippi, Faško-Rudáš – Flynn, Najman, Zachar – Birner, Bulíř, Hawryluk – Vlach, Šír, Klíma. Trenér: Filip Pešán.

Olomouc: Konrád (41. Sedláček) – Sirota, Rutar, Ondrušek, Řezníček, Škůrek, Rašner, Mareš – Káňa, Musil, Orsava – Plášek, Macuh, Navrátil – Kunc, Anděl, Bambula – Kusko, Knotek, Klimek. Trenér: Jan Tomajko.